Xenon (Zenon) Far Fiyatları

Xenon farlar günümüzde pek çok araçta kullanılan oldukça iyi performans sunan aydınlatma cihazlarıdır. Xenon farlar kullanıcı için oldukça iyi gece görüşü sunarken farların rengine göre sürücünün dikkatini toplamasını sağlamaktadır. Sürücü için oldukça iyi bir aydınlık seviyesi sunan Xenon farlar karşıdan gelen araçlar için bazen sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Xenon farların piyasada çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında kalite olarak çok düşük olan xenon farlar karşıdan gelen sürücüyü ve önünde seyreden sürücüyü oldukça yormaktadır. Bu tarz kalitesiz xenon farlar kaza riskini artırırken insan hayatına hiçe sayar bir durumdadır.

Xenon Far

Xenon Far

Xenon farlarda öncelikle mercek olmalıdır. Hareketli yapıda olması gereken mercek xenon farların aydınlatma mesafesini ve açısını ayarlamaktadır. Xenon far taktırmak isteyen kişiler için piyasada 80 TL civarında fiyat etiketine sahip olan ürünler dahi bulunmaktadır. Ancak bu ürünler kalitesiz yapıya sahip oldukları için tavsiye edilmez ve kullanımının cezası vardır. Aracına Xenon far taktırmak isteyen sürücülerin araç markasına göre yetkili servise giderek taktırmaları tavsiye edilir. Marka ve modele göre fiyat farklılıkları oluşsa da ortalama olarak 500 TL civarında bir fiyata Xenon far sahibi olmak mümkün.

Xenon Far Kiti

Xenon Far Kiti

 

Xenon far taktıran sürücülerin dikkat etmesi gereken en önemli detay ise farın üzerinde E simgesinin yer alması. Eğer Xenon farın üzerinde E simgesi var ise Tip Onayı aldığı anlamına gelir ve araçlarda kullanılmasında herhangi bir sorun yoktur. Tip Onayı almış far kullanmak için en doğru çözüm ise markaların yetkili servisinde bu hizmetten yaralanmaktır.

Bir önceki araba yazımızda Xenon Far Taktırmak Yasak Mı isimli yazımızda Xenon Far, Yasak mı ve Zenon Far gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins