Xenon Far Taktırmak Yasak Mı

Xenon farlar günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Eski halojen farların yerini alan xenon farlar kullnıcı için büyük kolaylık sağlıyor. Xenon farların halojen farlara göre daha beyaz ışık vermesi ve daha geniş alanı aydınlatması gece yolculuğunda büyük rahatlıklar sağlıyor. Ancak xenon farların sonradan takılması bazen sorunlar yaratabiliyor. Araçların orjinalinde olan ya da yetkili serviste takılmış olan xenon farlar karşıdan gelen ya da önde seyreden araç için sorun oluşturmazken sonradan kalitesiz xenon far takılması yoldaki diğer sürücüleri rahatsız etmektedir. Xenon farın özellikle beyaz rengi karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmekte ve önde seyreden aracın aynalarına yansıyarak sürücünün dikkatini dağıtmaktadır. Xenon farlarda mutlaka olması gereken özellikler;

  1. Mercek ayarı
  2. Mercek ile mesafe ayarı
  3. Işık renginin çok beyaz olmaması

Bu özelliklere sahip olmayan xenon farlar kullanıcı için olmasa da karşıdan gelen sürücü için rahatsızlık yaratmaktadır.

Xenon Far
Xenon Far

Xenon Far Taktırmanın Cezası Var mı?

Xenon farlar aracın orjinalinde var ise herhangi bir sorun ve cezai durum söz konusu değildir. Araca sonradan serviste taktırılan xenon farlarda ise araç ile uyumlu olması ve xenon far kitinin Tip Onayı almış olması gerekmektedir. Xenon farlarda Tip Onayının olup olmadığını anlamak için ise farın üzerinde E harfine dikkat etmek gerekir. Tip Onayı durumu ve aynı kurallar arka farlarda kullanılan led lambalar için de geçerlidir.

Bir önceki araba yazımızda Cam Tavan Görünümlü Folyo Mantıklı Mı isimli yazımızda Cam Tavan, Folyo Uygulama ve Muayene gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

  • xenon far yasak mı
  • xenon far yasakmı
  • xenon far yasak mı 2016