Türkiye’de Kaç Tane Araba Var

Ülkemiz genelinde ekonomik gelişmelerle birlikte araba sahibi olmak artık bir lüks değil ihtiyaç olarak görülmektedir. Bilindiği üzere bir kaç sene öncesine kadar araç sahibi olmak bir lüks olarak görülüyordu.

19 Milyon Sınırı Aşıldı

TÜİK tarafından yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere baktığımızda Ocak ayı itibariyle ülkemizdeki araç sayısının 18 milyon 956 bin, Şubat ayında ise 19 milyon 16 bin olduğunu görüyoruz.

Yapılan detaylı araştırmalar 19 milyon aracın yüzde 52.5’lik kısmını otomobillerden oluştuğunu belirtmektedir. Otomobilleri yüzde 16.3 ile kamyonetler takip etmektedir. Diğer araçların yüzdeleri ise şu şekildedir;

Yüzde 14.9 motosiklet
Yüzde 8.6 traktör
Yüzde 4.1 kamyon
Yüzde 2.3 minibüs
Yüzde 1.1 otobüs
Yüzde 0.2 özel amaçlı motorlu taşıtlar

En Çok Kullanılan Yakıt Çeşidi LPG

Aynı araştırma kapsamında toplam otomobil sayısı üzerinden yapılan hesaplamalarda yüzde 41.1 LPG’li aracın bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. İkinci olarak en çok kullanılan yakıt çeşidi ise yüzde 28.7 ile dizel olmuştur. Benzinli otomobiller ise yüzde 28.7 oranındadır.

Tüm verilerin sonuçlarına bakıldığından önceki yıllara göre artışın çok daha fazla olduğu ve önümüzdeki yıllarda bu artışın artarak devam edeceği düşünülmektedir.

türkiyedeki araç sayısı

Bir önceki araba yazımızda 2015 Mercedes AMG GT Fiyatı ve Teknik Özellikleri isimli yazımızda amg gt fiyatı, amg gt inceleme ve mercedes gt s fiyatı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.