Türk Otomotiv Endüstrisi Hakkında Bilgiler

Türk Otomotiv Endüstrisi

Otomobil şehir dışı ya da şehir için kara yollarında insan naklinde kullanılan vasıta ya da tahrikli araç olarak adlandırılır. Otomobil gücünü elektrik, gaz, petrol, buhar gibi enerji kaynaklarından alır. En çok kullanılanı iste içten yanmalı motorlar olarak bilinir.

Otomobil Türleri

Otomobil talebine olan artıştan ötürü firmalar değişik özelliklerde araç üretmeye başladılar. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra teknik özellikler, emniyet, sürat ve kalite gibi özelliklerin gelişmesiyle otomobil üretiminde artış başladı. Dünya üzerinde en çok ismini duyuran firmalar da Ford, Oldsmobile, Buiick, Cadillac, Chevrolet, Mercedez, MBW, Opel, Citroen, Fiat, Ferrari, Hundaii, Mazda, Toyota Nissan, Renault, Volswogen, Alfa vb.

Türkiye’de Otomobil İmali

İlk olarak Türk otomobili Anadol markasıdır. 1966 senesinde piyasaya sürülmüştür. Fiat firması ile lisans anlaşmalı Murat otomobilleri ve aynı senede Renault firması ile anlaşmalı olarak Renault otomobillerinin yapımı başlamıştır. 1980 yılından sonra Türk Otomotiv Endüstrisi daha çok gelişmiştir. Günümüzde Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine otomobil ihracı yapmaktadır.

Delta Township - Lansing Assembly Plan workers on the line in Delta Township, Michigan. (X08BU_EN091)


Otomobildeki Sistemler

Modern bir otomobil düşünüldüğünde ana sistemleri güç transfer sistemi, güç üretim sistemi, şase ve karoserdir. Otomobilde güç motor sayesinde elde edilir. Su ve hava soğutması nedeniyle motor ısısı kontrol edilir.

Otomobil Sporları                                                               

–          Türkiye Motor ve Otomobil Sporları Federasyonu

–          FIHA

–          Formula 1

–          Formula G

–          Off-road

–          Ralli

–          Le Mans 24 Saat

–          Dünya Ralli Şampiyonası

Bir önceki araba yazımızda Araba Muayenesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır isimli yazımızda Araba Muayenesi, Araba Muayenesi Nasıl Yapılır ve Araba Muayenesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.