Türbün Tamiri

Otomatik vitesli araçlarda yer alan tork konventörünün önemli bir parçası olan türbün, arıza yaptığı vakitlerde, otomatik vitesli araçların çalışmasına sekte vurabilmektedir. Arıza meydana geldiği vakit mümkün olan en kısa süre içerisinde uzman ekipler tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu alanda 1976 yılından bu yana hizmet sunan firmamız, sizlere her daim aracınızda oluşan arızalara eksiksiz destek vermeyi hedeflemektedir. 1986 yılından bu yana Maslak’ta yer alan atölyede hizmet veren firmamız, otomatik konvetör ve türbün tamiri konularında tam teşekkülü hizmet verebilecek kapasitededir.

Otomatik vitesli araçların, tork konvertörü içerisinde yer alan türbünün işlevini anlayabilmek için öncelikle tork konventörünün nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Tork konventörünün ne işe yaradığından kısaca bahsetmek gerekirse; otomatik vitesli araçlarda yer alan tork konventörü düz vitesli araçlarda yer alan debriyaj ile yaklaşık olarak aynı işlevi karşılamaktadır. Başka bir deyişle, düz vitesli araçlarda yer alan debriyaj sisteminin yerine, otomatik vitesli araçlarda tork konventörü yer almakta ve debriyajın boşluğunu doldurmakadır. Otomatik vitesli araçlarda yer alan tork konventörü, dört ana parçadan oluşmaktadır. Bunlar; türbün, pompa, stator ve şanzıman sıvısıdır.

Türbün Tamiri Nasıl Yapılır?

Konventör içerisinde yer alan her bir parçanın oldukça önemli bir işlevi bulunmaktadır. Bu nedenle de herhangi bir parçada meydana gelebilecek küçük çaplı bir arıza, otomobilinizde büyük çapta sorunlara yol açabilecektir. Genel anlamda tork konventörünün çalışma prensibinden bahsedecek olursak konventör içerisinde yer alan pompa dönerek vakum oluşturur. Bu vakum sayesinde şanzıman sıvısı, pompa kanatlarının verdiği yön neticesinde orta kısımda yer alan boşluklardan içeri sızar.

dpo-turbun

Türbün ve pompanın orta kısmında yer alan stator, türbünden aktarılan sıvıyı pompaya yönlendirerek torkun artırılmasını sağlar. Stator ise farklı hızlardaki türbün ve pompanın hareketinde güçlendirici rol oynamaktadır. Türbün tamiri konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, 0212 276 60 93 numaralı telefondan firmamıza ulaşabilirsiniz.

Turan Torna olarak, aracınızın temel aksamlarında meydana gelen arızalara anında çözüm üretme hedefindeyiz. Firmamız, bu alanda 1976 yılından gelen tecrübesini uzmanlaşmış kadrosu ile birleştirerek, torna sektöründe üst sıralara tırmanmayı başarmıştır.

Turan Torna; burç takımları imalatı, çelik, bronz, metalik imalatı ve torna işlerinin yanı sıra yağ pompaları revizyonu gibi hususlarda da sizlere tam destek vermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, balata, o-ring ve keçe, rulman, tork bakalitleri ve bronz pullar gibi üretim hususlarında da yine kalitesinden ödün vermemektedir. Sahip olduğu pek çok sertifika ile kusursuz hizmet güvencesini müşterileri ile buluşturmuştur.

Bir önceki araba yazımızda Araç Bakımları Ne Sıklıkla Yapılmalıdır isimli yazımızda Araç, Araç Bakımı ve Araç Bakımı Nasıl Yapılmalı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins