Torque Converter Revision

Torque Converter Revision

Torque converter revision işlemlerinde tork konvertörü çalışma prensipleri olarak en ince detayların bilinmesi gerekmektedir. Manuel vites kullan araçlardan sıkça rastlana debriyaj sisteminin olmazsa olmazları baskı balata işlevlerini yerine getirebilmesi, için revizyon yapılmadan yenisi ile değiştirtilmesi gerekirken otomatik şanzımanlı araçlarda bu işlevi yerine getiren tork konvertörü revizyon işlemlerine tabi tutularak en yüksek performans alınması için çalışmalar yapılmaktadır. Bu tür çalışmaların titizlikle yürütüldüğü Turan Torna atölyesinde otomatik şanzıman revizyonlarının yanında Torque converter revision işlemi de en ince detaylar göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Torque converter revision işlemi uygulamaya başlanmadan önce ortaya çıkan tork kayıpları veya yakıt sarfiyatlarına neden olan parçalar en hassas testlerden geçirilerek revizyon yapılarak ne kadar maliyeti olacak yenisi ile değişiminde ne kadar maliyeti olacak öncelikle bu konular hesaplanarak en ekonomik olan yol izlenmektedir. Bu aşamada tork konvertörü revizyon işleminde tüm parçalar detaylı sökümleri yapılarak testlere tabi tutularak yapılması gereken yenileştirmenin boyutları hesaplanmaktadır. Yapılan çalışmalarda özellikle otomatik şanzıman yağı da değiştirilmek sureti ile yapılan Torque converter revision işleminin en yüksek tork elde etmesi için gayret edilmektedir. Fakat turna torna atölyesinde otomatik şanzıman tork konvertörü revizyonu esnasında şanzıman yağı sadece değiştirilme işlemi ile sınırlı kalmadan otomatik şanzımanın içi yıkanmak sureti ile eski yağdan kalıntı kalmamasına özen gösterilmektedir.

Torque converter revision işlemlerini gerektirecek sorunlar olarak turan torna atölyesinde testlere tabi tutulan; Tork Konvertör Sorunlarının Ortak sebepleri Kötü Tork Konvertörü Rulmanları olarak belirlenen sorunlar aşamasında çizik oluşmuş ve ses yapan rulmanların ortaya çıkardığı hasarlar ve bu hasarların sebep olduğu aşırı ısı oluşumunun sıvılar üzerinde akışkanlığı artırarak basıncı düşürmesi rulmanların revizyona girme sebeplerinden sayılmaktadır. Burada Torque converter revision işlemi olarak ilk ele alınan rulmanların oluşu dönü hızının tüm çalışma organizasyonunu etkiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü hatalı bir rulman en başta volandan gelen hareketi kısıtlayacak bu kısıtlama yağ basıncını düşürerek türübüne gerekli dönüş için basınç sağlayamayacağı için araç yüksek devirlerde gerekli tork üretimi sağlanamayacaktır. Burada yapılacak içlem rulmanların gerekli revizyondan geçirilerek gerekli performansı sağlayabilmesi olmaktadır.

Hasarlı Tork konvertörü parçaları üzerinde oluşan ezilme ve çizilmelerden kaynaklanan yağ sızıntıları sebebi ile gerekli tork oluşumu sağlanamayacağı için tork konvertörü içinde bulunan tüm parçalar üzerinde oluşan ezilme veya darbe oluşumları Torque converter revision işlemleri kapsamına alınarak turan torna atölyesinde tamamen yenileştirmesi yapılmaktadır. Torque converter revision kapsamında tüm parçalar aşınma kontrollerinden ve gerekli testlerden geçirilerek revizyona alınmaktadır. Elden geçmeyen parça bırakılmamaktadır.

Bir önceki araba yazımızda Cankurtaran Halatı Yapımı isimli yazımızda cankurtaran halat güvenliği, cankurtaran halatı ve cankurtaran halatı yapımı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins