Tasarım Harikası Elektrikli Arabalar

Tasarım Harikası Elektrikli Arabalar

 

Zaman durmadan ilerliyor ve çağımız her saniye gelişim gösteriyor. Her geçen gün teknoloji biraz daha gelişiyor her yerde gelişimin getirdiği nimetlerden faydalanıyoruz. Teknolojinin nimetlerinden faydalandığımız bir alan da araç sektörü. Gün geçmiyor ki trafiğe yeni bir araç modeli girmesin. Tabi artan trafik beraberinde çeşitli sorunlar getiriyor. Hava ve çevre kirliliği bunun başında geliyor. Çevrenin kirlenmesi de araç egzozlarından çıkan duman.

Yeni yakıt… Artık devirler değiştiği için yakıt da kendisini alternatif bir enerjiye bırakıyor. Araba mekaniği güç kaynağını petrolden elektriğe devretmeye başladı. Böylece tasarım harikası elektrikli arabalar trafiğe girmeye başladı. Fiyat olarak da halka hitap etmeye başlayan bu araçlar yavaş yavaş yakıtla çalışan araçların tahtını sallıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere bu arabaların çalışma prensibi elektriğe dayalı. Dışarıdan bu araçlara baktığınızda bu otomobillerin elektrikle çalıştığını anlayamazsınız. Hatta şu anda yakıtla çalışan arabalar elektrikli araçlara dönüştürülebildiği için arada bir fark görülemez.

Benzin ile çalışan otomobillere göre daha yeşil dostu olan tasarım harikası elektrikli arabalar motor gücünü bağlı olduğu bir regülatörden alır. Bu bahsi geçen regülatör ise gücünü şarj edilebilir bir bataryadan almaktadır. Kısaca yakıtla çalışan arabalardaki boru filtre gibi akşamların yerini tasarım harikası elektrikli arabalarda kablo sistemi alır. Araçların şarjı biteceği zaman da tıpkı araca benzin koyar gibi özel istasyonlarda aracınızın pilini doldurabilirsiniz.

Trafiğe yeni yeni girmeye başlayan elektrikli araçlar ekonomi açısından daha karlı. İşte tasarım harikası elektrikli arabalardan bazıları: Chevrolet Volt:Elektrikli araç üretmede öncü markalardan olan Chevrolet ürettiği Volt model araçla sektörde iyi bir yer ediniyor. 18.4 kWh’lık gücüyle kullanıcılara iyi bir performans sağlayan bu araç tasarım harikası elektrikli arabalardan. Tek şarj ve bir depo yakıt ile yaklaşık 1600 km yapabilen bu muhteşem araç çift motora sahip ve bu çift motor yaklaşık olarak 149 beygirlik bir güce sahip.

Tasarım harikası elektrikli arabalardan olan Chevrolet Volt sadece performans ve dış tasarıyla değil iç dizayn olarak da sizi cezbedecek bir yapıya sahip. Hyundai Blue Will: Adeta bir bilim kurgu filmden çıkmış araca benzeyen geleceğin tasarım harikası elektrikli arabalardan olan Hyundai Blue Will 100kWh’lik motoruyla 134 beygirlik bir enerji açığa çıkartıyor. Sadece yakıt olarak çevre dostu olduğunu düşündüğümüz bu aracın far çevresinde yer alan plastik dahi çevre dostu maddelerden üretilmiş. Ayrıca tasarım harikası elektrikli arabalardan olan bu araç tasarım ilhamını bir yunus balığından aldığını biliyor muydunuz?

Bir önceki araba yazımızda 2017’nin En Çok Satan Araçları isimli yazımızda 2017’nin En Çok Satan Araçları gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins