Sunroof (Sanruf) Nedir? Ne İşe Yarar?

Sunroofları araçların yeni nesil tavan penceresi olarak tanımlayabiliriz. Sunrooflar araçların yan camlarından farklı olarak iki farklı sitilde açılabiliyor. Farklı sitillerde açılmasının nedeni ise araç yüksek hızlarda iken araç içinde çok fazla rüzgar oluşumunu önlemektir. Sunroofun kullanımı da oldukça kolaydır. Araç model ve markasına göre farklılıklar yaşansa da sunroof kontrol panelinde sağa ve sola çevrilebilen yuvarlak tuş ya da tuşlu kontrol yer almaktadır. Kontrol paneli ile sunroof istenilen istenilen düzeyde açılabilmektedir.

Sunroof Açılması
Sunroof Açılması

Sunroofun açılış sitillerinden ilkinde sunroof camı arkaya doğru ilerleyerek araç tavanında boşluk oluşmasını sağlar. Sunroof modeline göre ve araç modeline göre değişiklik gösterse de sunroof geriye doğru açılırken ya araç tavanının üzerine çıkar ya da tavan arasına girerek görünmez olur. Suroofun bu şekilde açıldığı durumlarda ön kısmında filtre gibi ince yapılı bir süzgeç kalkar. Bu süzgeç araç içerisine ufak parçaların girmesini engeller.

Sunroof
Sunroof

Sunroofun diğer açılış sitilinde ise sunroofun arka kısmı kalkar. Yaklaşık 5 cm kadar yukarıya kalkan sunroofun ön kısmı yerinde kalarak araç içinde rüzgar oluşması engellenir. Sunroofun bu şekilde kaldırılması hem aracın spor bir görünüme sahip olmasına hem de araç içinde rüzgar oluşmadan araç içinin hava almasını sağlar.

Bir önceki araba yazımızda Jant Seçimi Nasıl Olmalı Nelere Dikkat Edilmeli isimli yazımızda Cant Seçimi, çelik jant ve Jant Seçimi gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

  • sanruf
  • sunroof nedir
  • sanruf nedir
  • sunroof ne demek
  • sanruf ne demek