Sunroof Ne Demek

Sunroof Ne Demek

 

sunroof-ne-demektir

Genellikle orta ve lüks sınıf otomobillerde bulunan sunroof, otomobilin üstünde hoş görünen bir detaydır. Otomobillerde açılır tavana ‘sunroof’ adı verilir. Bazı modellerde hareketli, bazı modellerde sabit durur. Hava ve ışık alma amacıyla kullanılır. Ancak içeri güneş ışığının nüfuz etmemesi için bu parça, opak ya da yarı geçirgen materyalden üretilir. Sürüş konforunu ve keyfini en üst noktaya taşıyan bir lükstür de denebilir. Sıcak havalarda klimanın yapay serinletmesi yerine daha sağlıklı olan temiz havayı aracınıza almak adına da iyi bir alternatiftir. Tavandaki camı aralayın ya da sonuna kadar açın. İster yağmuru, ister güneşi ya da tertemiz havayı üzerinizde hissedebilirsiniz. Ayrıca sunroof’lar bir otomobili sporlaştıran, ona modern ve şık bir hava katan bir aksesuar olarak da görülebilir.

Özellikle uzun yola çıkan sürücü ve yolcular için araçtaki en konforlu özelliklerden biridir. Bilindiği gibi, bir araçta ısınan hava aracın iç tavanında toplanır. Tam da bu noktada sunroof’un bulunması içeriye temiz hava akışını sağladığı gibi, araç içindeki baskıyı da azaltıp yok etmektedir. Bu da uzun süreli sürüş deneyimlerinde baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, görüş ve denge kaybı gibi rahatsızlık belirtilerini önleyecektir. Araç hareket halindeyken iki farklı türde açılabilen tavan camları, bu sayede yüksek hızda hareket halindeki aracın rüzgar almasını ve kontrolünü kaybetmesini de önleyebiliyor. Yani tavan camını dilediğiniz aralıkta açıp kapatabiliyorsunuz.

Uzun yola çıkıldığında ve hız seviyesi de yükseldiğinde tavan camı (sunroof) açık giden bir otomobilde yakıt tüketimi illa arasında artmaktadır. Bu durum, aracın aerodinamik yapısını bozabiliyor. Epey yararlı bir donanım olan sunroof ile sürücünün uykulu hali de önlenmiş olacaktır. Araç kokpitinde sunroof kontrol paneli üzerinden tavan penceresinin konumunu ayarlayabilirsiniz. Sola ya da sağa çevrilen yuvarlak tuşlu kontrol düğmeleri ve kontroller bu panelde bulunur. Sunroof camı ya arkaya doğru itilerek açılır ve ilerleme sonrası araç tavanında cam boşluğu meydana gelir ya da arka kısmı hafifçe yukarı kalkarak açılır, içeri kontrollü hava akışı sağlanır ve fazla rüzgar önlenebilir.

sunroof-ne-demek

Yalancı sunroof’ları yedek parçacı ve oto malzemecilerinden ortalama 40-50 liraya alabilirsiniz. Orijinal sunroof’ların fiyatı da malzeme kalitesi ve işlevine göre 300 lira, 1000 lira gibi fiyatlarda değişebiliyor. Hyundai i20, i30 modellerinde, Audi A serisi modellerde (A5, A6 ve diğerleri), Opel Astra, birçok BMW serisi modelinde (1 ve 3 serisinde ve diğerlerinde), Mercedes Benz serisinin birçok modelinde (spor A serisinde özellikle), Volkswagen Jetta, Chevrolet Cruze, Renault Fluence 1.6 ve birçok modelinde, Peugeot 508 araçlarda sunroof bulunuyor. Aracınıza sonradan da sunroof taktıra bilirsiniz. Ancak bu durum su sızdırma sorununa neden olabiliyor. Mutlaka kaliteli sunroof’ları tercih etmelisiniz. En iyisi aracınızın kendi tavan camının olmasıdır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins