Profesyonel Araç Boyama işlemi Nasıl Yapılır

Profesyonel Araç Boyama işlemi Nasıl Yapılır ?

Kendi arabanızı boyamak oldukça eğlenceli olsa gerek. Fakat araba boyamak hiç uzaktan göründüğü gibi kolay değil. Bunu yaparken çeşitli malzemelerden yararlanmanız oldukça önem taşımaktadır.Aracınızı profesyonel bir şekilde boyamak için öncelikle yapmanız gereken boya malzemeler için yeteri kadar sağlanması ve özen gösterilmesidir. Boyama işlemi ilk aşamalarda eğlenceli gelse bile biraz zaman geçtikten sonra ince detaylar sizi zorlamaya başlayacaktır.

Standart bir arabanın boyanması için sizlere gerekli ihtiyaç malzemelerden söz edeceğiz. Böylece zamanlamayı tam yapacak arabanın tasarım rengini kendi zevkinize hitap edecek hale getirecek ve fark yaratmaya başlayacaksınız. Kompösör boyamak için önce işe sac kısmından başlamanız gerekir. Kompösörü boyama işlemi için tabancanız yok ise size pratik ve kolay bir yöntem olan sprey kullanma taktiğinde bulunacağız. Sprey her ne kadar tabanca kadar profesyonel olmasa da yine de istenilen kıvama gelmesini sağlayacaktır. Burada seçim sizin. Elinizde o an için hangisi var ise işleme o kısımdan başlayabilirsiniz.

Peki profesyonel araç boyama işlemi nasıl yapılır merak ediyor musunuz ? O halde başlayalım ve size en doğru bilgileri sunalım. Sizden istenilen malzemeler bunlardır : Üstten Depolu Boya Tabancasının ayarı 1.3mm şeklinde olmalıdır.Üstten depolu Astar Tabancası için ise sizden istenilen ölçü,1.8 mm ayarındadır. Aracın rengine uygun 2 kg boya. Renk değişecek ise boya miktarı iki kat daha fazla olabilir. Bunun nedeni eski rengi tamamen kapatma işlemidir.20 adet Astar ve boya iyice hazır olduktan sonra tabancanın deposuna Kağıt Boya süzgeci kullanılmalıdır.4 adet 652 ml veya 1302 ml Astar, Boya ve Vernik karışımlarını hazırlamak için ise Ölçekli kap kullanılması tercih edilmektedir.: 3 Kg Metalik renkler için hakiki vernik kullanılmalıdır.Aynı şekilde Opak boyalarda tercih edilen 1.5 kg değerinde vernik sertleştirici tercih edilmelidir.

Diğer gerekli malzemeler ise tinerdir. Tiner arabanın yüzey temizliğinde kullanılır.Tinerlerin değişik çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar akrilik tiner,Selülozik tiner,vernik tiner,vernik ve astar sertleştirici özelliğine sahip malzemeler kusursuz bir şekilde hazırlanmalıdır.1 adet kaliteli macun çekme lastiği,gazete,maskeleme için kağıt,10 adet 25mm x 40 metre maskeleme bandı gerekmektedir. Bütün bunlardan sonra yapmanız gereken önce arabaya astar bir boya atmak daha sonra gerekli malzemelerle tabanca ve ya sprey yolu ile boyamaktır.Boyama işlemine nasıl başlayacağınızı öğrenmek için iyi bir araba tamircisi ve boyama yapan kişilerden bilgiler alın ve bu malzemelerle kolay ve basit bir şekilde aracınızı istediğiniz renge boyayınız.Araba boyama işlemi incelik ister.

Bir önceki araba yazımızda Araba Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir isimli yazımızda Araba Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins