Periyodik Bakım Hayata Bağlar

Periyodik Bakım Hayata Bağlar

 

Makineler de tıpkı insanlar gibidir. Nasıl ki insanoğlu hiçbir sağlık sorunu olmasa da ara sıra bir hastaneye gidip baştan aşağıya sağlık kontrolünden geçmesi gerekiyorsa kullandığımız araçlar da bir sorunu olsun veya olmasın düzenli olarak bakımdan geçirilmelidir. Yani buna kısaca otomobil check-up’ı diyebiliriz. Unutmayalım ki düzenli olarak yapılan periyodik bakım hayata bağlar, her zaman hayat kurtarır ve araba performansını artırır. Zaten otomotiv sektörünün öncü markaları ürettiği otomobiller için müşterilerden düzenli bakım yapmalarını ister. Araba performansı için bunları gerekli kılar.

Genel olarak tavsiye edilen ölçütler aracınızın benzin veya dizel olmasına göre değişir. Mesela benzinli araçların 10.000 kilometrede bir bakıma sokulması istenir, oysa bu oran dizel araçlarda değişir. Dizel araçlar içinse bu sayı 15.000 kilometredir. Tabii bunun bir standardı yok. Aracınızın marka, modeline ve motor durumuna göre bakım ihtiyacı değişebilir. Peki periyodik bakım neden önemlidir?

Az Tamirat: Düzenli olarak yapılacak olan iyi bir otomotiv bakımı muhtemel arızaları giderecek, araba performansını artıracaktır. Bu da sizin cebinize yansıyacak, yani olması muhtemel arızaların önüne geçmiş olacaksınız. Bunun yanında periyodik bakımla arızası önceden engellenmiş aracınız size zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Öyle ki bazı arızalar aracınızı sizden uzun süre ayrı bırakabilir.

Az Kaza Riski: Bakımı düzenli olarak yapılmış bir aracın mekanik sistemi kusursuz olacağı için sürüş esnasında size güvenli bir hakimiyet sunar ve böylece sizi periyodik bakım hayata bağlar. Özellikle süspansiyon, direksiyon ve balata sistemlerindeki düzenli bakım önemlidir.

Yüksek Araç Performansı: Aracımızdan daha fazla performans almak istiyorsak muhakkak arabanızın filtre ve motor yağını zamanında değişmelisiniz.

Az Yakıt: Aracı bir insan bedeni gibi düşünebilirsiniz. Düşünün ki bir ayağınız sakat, koltuk değneği ile geziyorsunuz. Normal bir yürüyüşten daha fazla enerji harcarsınız değil mi? Araçlarda tıpkı insanlar gibidir. Bakımlı, sağlıklı bir aracın enerji tüketimi azaldığı için yakıttan da tasarruf sağlayabilirsiniz böylece araba performansını da artırabilirsiniz.

Artan Satış Değeri: Günümüzde araç piyasasının büyük çoğunluğunu 2. El piyasası oluşturmakta. Bugün ilan sitelerinin artmasıyla da vatandaşlar bizzat araçlarını ilana çıkartabiliyorlar.

Dikkat ederseniz hemen hemen bütün ilanların altından “Bakımı yeni yapılmıştır.” diye bir not düşülür. Bu yüzden aracınıza yapacağınız periyodik bakımlar hayatınızı kurtaracağı gibi sizin satış deneyiminizi de artıracaktır. Günümüzde binlerce araç çeşidi olduğu için araçların kullanım yer ve zamanlarına göre otomobilinizin bakım ihtiyacı değişebilir. Fakat hangi aracı kullanırsanız kullanın düzenli periyodik bakım sizi hayata bağlar. Hatta bulunduğunuz şehrin iklim koşulları bile bakım talebi oluşturabilir. Burada şunu da unutmamak gerekir ki, sahip olduğunuz aracın eğer garantisi varsa bakımlarınızı muhakkak yetkili servislere yaptırmanızdır. Aksi taktirde bu size pahalıya mal olur; kâr elde edeyim derken zarara uğrayabilirsiniz.

Bir önceki araba yazımızda 320 Kilometre Sadece 6 Dakika isimli yazımızda 320 Kilometre Sadece 6 Dakika gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins