Otomobil Sektöründe Son Durum

Otomobil Sektöründe Son Durum

Dünya üzerinde meydana gelen olaylar aynı anda birçok sektörü etkisi altına alabilmektedir. Özellikle ekonomide meydana gelen dalgalanmalar ve değişimler sonucunda insanların alım güçlerine bağlı olarak hem üretim hem de hizmet sektöründe değişimler meydan gelebiliyor. 2014 yılı verileri dikkate alınıp otomobil sektörü incelendiğinde negatif bir sonucun ortaya çıktığı dikkatlerden kaçmıyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamada hafif ticari ve otomobil pazarındaki araçların toplam 767.681 olduğu belirtilmiştir. Bu sayı 2014 yılına ait olup bir önceki yıl incelendiğinde sayının yüzde 10.04 oranında azaldığı ortaya çıkmıştır.

Buna bağlı olarak da sıfır otomobil satışlarında yüzde 11.63 oranında azalma meydana gelmiştir. Bu azalma otomobiller için geçerli olup ticari araçlarda ise satış oranlarında yüzde 4.4’lük azalma görülmüştür.

Yılın son ayı olan Aralık ayında ise otomobil sektöründe yüzde 13’lük artışın meydana geldiği gözlerden kaçmıyor. Bu artışta firmaların düzenlemiş olduğu otomobil kampanyalarının büyük etkisinin olduğu düşünülmektedir. 2015 yılı için büyük hedefler koyan araç markalarının hedeflerine ne derece ulaşabileceklerini yıl sonunda görmüş olacağız.

2015 ikinci el pazarında son durum

Bir önceki araba yazımızda BMW’den Yepyeni Bir Teknoloji isimli yazımızda BMW i8 modeli, lazer far ve OLED BMW gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.