Otomobil Devi Opel’den Şok Karar

Otomobil Devi Opel’den Şok Karar

Almanya merkezli otomobil sektöründeki liderler arasında yer alan Opel krize yenik düşerek yeni bir karar almak zorunda kaldı. Firmanın Bochum tesisleri için verilen kapatma kararının ardından işçiler büyük bir şok yaşadı. Bochum genelinde maden ocaklarının kapanmasıyla birlikte bölge halkı için yeni bir geçim kaynağı olarak görülen Opel’in üretim tesislerinin de kapanmasından sonra bölgede yaşanabilecek durumlar kaygı veriyor.

Opel tesisleri kapanıyor haberinden sonra büyük bir telaşe kapılan çalışanlara 110 bin Euro değerinde tazminat verileceği şirket tarafından açıklandı. Küresel krizin etkisinde çalışmalarına devam etmeye çalışan tesis 52 yıl hizmet verdikten sonra kapatılıyor. Bu tesis genelinde Opel’in 4 farklı modelinin üretimleri yapılıyordu. Ayrıca çalışan işçilerin profilleri göz önüne alındığında yaş ortalamasının yaklaşık olarak 50 civarında olması durumu daha da kötü sonuçlanmasına sebep olmaktadır. İşine son verilecek olan işçilerin başka bir yerde iş bulabilmesinin oldukça zor olduğu belirtiliyor.

Opel Bochum tesislerinde son iş günü olarak 12 Aralık Cuma günü belirlendi. İşçiler gibi Opel tutkunlarını da oldukça üzüntüye sokan bu gelişmeden sonra şirketin nasıl bir yol izleyeceği de merak ediliyor.

opel krizi

Bir önceki araba yazımızda Mercedes-Benz CLA180 İncelemesi isimli yazımızda Mercedes CLA 180 1.5, Yeni CLA180 modeli ve Yeni CLA180 yakıt tüketim gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.