Otomatik Pilotlu Araç Kaza Yaparsa

Otomatik Pilotlu Araç Kaza Yaparsa

 

Teknoloji her geçen saniye ilerliyor. Günümüz yaşamında yerinde duran hiçbir şey yok. Elbette ki gelişen teknolojinin nimetlerinden araçlar da faydalanıyor. Bir süre önce sadece filmlerde görmeye alışkın olduğumuz kendi kendini süren arabalar bugün gerçek yaşama aktarılmaya başlandı. Sürücüsü olmayan ve kendi kendisini sürebilen araçlara bugün otonom araçlar deniyor. Kendi kendini süren araçların kaza riski de var. O halde otomatik pilotlu araç kaza yaparsa ne olur? Belki ileride onlara daha farklı bir isim verilebilir. Fakat şu anda tamamen trafiği kapsayacak şekilde insan hayatına girmiş değil bu teknoloji harikaları.

Tabi bunların yanında şu da var ki; gelen yeni bir teknolojinin peşinden çeşitli sorunları getirmesi… Yani otomatik pilotlu araç kaza yaparsa sorumlular kimdir? Teknolojik gelişmeler ihtiyaçlarımız giderilmesi adına doğmuştur. Mesela tekerlek neden icat edilmiştir. Çünkü zamanında insanlar yük taşıma sorunları yaşıyordu… Bunun gibi… Peki sürücüsü olmayan bir araç neden icat edilir. Bu yeni teknolojinin kaynağında yine konfor yatıyor. Lakin otonom araçlardan görme engeli olanlar, bedensel özrü olanlar çok rahatlıkla istifade edebilecekler.

Gelişen bu araç teknolojisiyle aslında bir bakıma sürücüye dayalı kaza oranları da artacak. Peki muhtemel bir durumda otomatik pilotlu araç kaza yaparsa sorumlu olarak kimi tutacağız? Karayolları Trafik Kanunda bulunan 36. Maddedeki şartlara göre sadece ehil olan, yani ehliyeti olan kişilerin araç sürmesine izin veriliyor. Dolaylı yolda bakılırsa, ortada bir sürücü ehliyeti bulunmadan bir kimsenin sürmediği bizzat kendi kendini idare ederek trafiğe çıkan araçların yollarda bulunması yasak… Tabi bu kanunlar yıllar önce hazırlanmış, otonom araçların sadece Kara Şimşek adlı filmde olabileceği düşünüldüğü zamanlardaydı.

Fakat şu anda otonom araçlar için bazı Avrupa ülkelerinde yasal düzenleme çalışmaları yapılıyor. Otonom araç ışık ihlalinde bulunduğunda, hatalı yapılan bir park veya sollamada fatura kime kesilecek, otomatik pilotlu araç kaza yaparsa cezası kime olacak? Almanya devleti 12 Mayıs 2017 tarihinde otonom araçlar için bir yasal düzenlemeye giderek bu konuda yasa çıkaran ilk devlet oldu. “Otomatik Pilot Araç Sürüş Yasası” olarak düzenlenen bu kanuna göre her ne kadar otonom araç kendini idare etse de mesuliyet yine sürücüye kalıyor. Yani kaza ihtimaline karşı otomatik pilot uyarı verecek, uyarıyı zamanında değerlendirmeyen sürücü sorumlu olacak.

Aynı şekilde düzenlenen yasa tamamen sürücü kontrolünde olmayan bir aracın imal edilmesine izin vermiyor. Otomatik pilotlu araç kaza yaparsa sorumlusu kim olacak sorusuna cevap olarak araçlarda bir karakutu bulunacak. Bu kara kutu muhtemel kazanın kaynağının sürücüye mi yoksa otomatik pilota mı ait olduğu anlaşılabilecek. Karakutu arabanın bütün verilerini ve hareketini kayıt altına alacak.

Bir önceki araba yazımızda Dünyanın En Pahallı Arabaları isimli yazımızda Dünyanın En Pahallı Arabaları gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins