Nissan Qashqai ve Kia Sportage Teknik Karşılaştırması

Ülkemizde en çok tercih edilen iki SUV modeli olarak Nissan Qashqai ve Kia Sportage karşımıza çıkıyor. Yeni bir SUV araç almak isteyenlerin genel olarak Nissan Qashqai ve Kia Sportage modelleri arasında ikilem yaşadıkları bilinmektedir. Sizler için bu yazımızda iki aracı teknik olarak karşılaştırdık.

2015 Model Nissan Qashqai 1.6 Dizel
2015 Model Nissan Qashqai 1.6 Dizel

Qashqai 1.6 Dizel – Sportage 1.6 Benzinli

Dizel ve benzinli olmak üzere temelde tamamen iki farklı modeller olsa da her iki motor seçeneği de ülkemizde en çok tercih edilen motorlar olduğu bilinmektedir.

Direk olarak güç ünitesini ele alacak olduğumuzda Qashqai modelinin dizel bir motora sahip olması tork değeri bakımından aracı bir adım öne çıkarmaktadır. Teknik verilerde Qashqai modelinin 320 Nm torka sahip olduğu belirtilirken Sportage modelinde bu değerin 164 Nm olduğu görülüyor.

Güç değerlerinin ise hemen hemen aynı olduğu 130 ve 135 HP güç değerlerine sahip oldukları dikkatlerden kaçmıyor. Ele alınan her iki aracın da güç aktarım sistemi manuel ve 6 ileri olduğu görülmektedir.

Performans Değerleri

Her iki aracın 0 – 100 kilometre değerlerini ele aldığımızda 1,2 saniyelik farkla Qashqai modelinin önde olduğu ve aracın 9,9 saniyelik bir değere sahip olduğu görülmektedir. Aynı şekilde 190 kilometre değeriyle maksimum hız olarak da Qashqai modeli Sportage’a göre 12 kilometrelik bir farkla ön plana çıkmayı başarıyor.

Yakıt Tüketiminde Qashqai

Son olarak kullanım ekonomisine bakıldığında Qashqai modelinin dizel güç ünitesine sahip olmasının avantajıyla daha ekonomik olduğu görülüyor. Qashqai şehir içi 5,2 litre, şehir dışı 3,9 litre tüketmektedir. Sportage modeli ise şehir içinde 7,5 litre, şehir dışında 5,8 litre tüketmektedir.

2015 Model Kia Sportage 1.6 Benzinli
2015 Model Kia Sportage 1.6 Benzinli

 

Bir önceki araba yazımızda 2016 Honda Civic Sedan Teknik İncelemesi isimli yazımızda 2016 Honda Civic, 2016 Honda Civic Sedan ve Yeni Honda Civic gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

  • nissan qashqai kia sportage karşılaştırma
  • kia sportage nissan qashqai karşılaştırma