Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni Nasıl Öderim

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni Nasıl Öderim

Vergi ödemeniz varsa, türüne bağlı olmaksızın size birçok kolaylık sağlanacak demektir. “Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni nasıl öderim?” diye düşünüyorsanız hiç telaşlanmanıza gerek yok çünkü bunun çok fazla yolu var. Bildiğiniz gibi bu vergi ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa ödeniyor. Eğer vergiyi zamanında ödemezseniz günlük olarak gecikme zammını da vergiyle birlikte ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Dört Farklı Kanaldan Kolayca Ödeyebilirsiniz

Bu vergiyi ödemek için ilk yok Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan İnternet Vergi Dairesi’dir. Bu sanal daire, tıpkı normal vergi daireleri gibi çalışmaktadır. Sisteme giriş yaparak kredi kartıyla borcunuzu ödeme imkanına sahipsiniz. Bir diğer yol, anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanmak ya da yine anlaşmalı bankalara doğrudan başvurmaktır. Bunların yanında ilinizdeki vergi dairesine başvurmanız durumunda da verginizi sizden doğrudan tahsil edeceklerdir. Böylece “Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni nasıl öderim?” sorunuz yanıt bulmuş oldu.

Motorlu-taşıtlar-vergisi
İnternet Vergi Dairesinde Geçerli Olan Bankalar Hangileridir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni nasıl öderim?” sorusuyla birlikte diğer bir önemli konu, bu ödemede hangi bankaların geçerli olduğudur. Bu bankalar ara ara değişim gösterse de genel olarak şöyle sıralanabilir: Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Finansbank, Bank Asya, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Denizbank. Not: Güncel listeyi İnternet Vergi Dairesi’nin (intvd.gib.gov.tr adresli)resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Bir önceki araba yazımızda Gereksiz Araç Kullanımı Sakıncaları isimli yazımızda Gereksiz Araç Kullanımı, Gereksiz Araç Kullanımı Hakkında ve Gereksiz Araç Kullanımı Sakıncaları gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.