Motorlu Taşıtlar Vergisini Etkileyen Faktörler

Ülkemizde araç sahipleri her yıl belirlenen dönemlerde motorlu taşıtlar vergilerini ödemeleri gerekmektedir. Vergisi ödenmeyen araçlarla trafiğe çıkmak yasak olup tespit edildiği taktirde ceza kesilmektedir. Bu sebepten dolayı her araç sahibinin düzenli olarak vergilerini ödemesi gerekmektedir.

Herkes tarafından bilindiği üzere ülkemizde MTV sistemi diğer ülkelerden oldukça farklı bir şekilde istemektedir. Birçok ülkenin vergi sistemine baktığımızda araç modelinin eskimesiyle birlikte vergilerin arttığını görüyoruz. Bizim ülkemizde ise bu durumun tam tersi bir sistem uygulanmaktadır.

Ülkemizde motorlu taşıtlar vergisinin belirlenmesinde ilk olarak aracın bulunduğu segment rol oynamaktadır. Her segment içerisinde vergi miktarının belirlenmesinde ise aracın üzerinde bulunan motor hacminin büyüklüğü ve aracın modeli etkili olmaktadır.

Günümüzde son derece yüksek vergilerin ortaya çıkmasından dolayı birçok kişinin küçük motor hacmine sahip araçları tercih ettiği görülmektedir. Bunun haricinde otomobil üreticisi firmalar da birçok modelinde ülkemize özel motor seçenekleri sunmaktadırlar. Böylelikle performans konusundan kayıp yaşansa da motorlu taşıtlar vergisi ön planda olduğu için küçük motor hacmine sahip araçlarda daha çok tercih edilmektedir.

motorlu taşıtlar vergisi ödeme

Bir önceki araba yazımızda 2015 Fiat Linea 1.4 Pop Fiyatı ve Teknik Özellikleri isimli yazımızda fiat linea 1.4 pop, fiat linea fiyatları ve fiat linea yakıt tüketimi gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.