Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir

Hayatında ilk defa araba alacakların genellikle internette arattığı bir soru da “Motorlu taşıtlar vergisi nedir?” sorusu oluyor. Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Motorlu taşıtlar vergisi Karayolları Trafik Kanunu’na göre motorlu taşıtların (kara taşıtları, hava taşıtları, deniz taşıtları) tabi olduğu vergilendirmenin ismidir. Her araç sahibi yılda iki defa (ocak ve temmuz aylarında) bu vergiyi ödemek zorundadır. İlk altı ay içinde kaydı silinen araç sahipleri ikinci taksiti, ikinci altı ayda kaydı silinen araç sahipleri ilk taksiti ödemezler.

Motorlu-Taşıtlar-Vergisi
Motorlu Taşıtlar Vergisini Ödemeye Ne Zaman Başlarım?

Motorlu taşıtlar vergisi nedir?” sorusuna cevap bulan araç sahipleri, bu vergiyi ne zaman ödemeye başlayacaklarını merak ediyor. Kısa adı MTV olan Motorlu Taşıtlar Vergisi, motorlu araçların trafik sicil kaydı yapıldığı an ödenmeye başlanır. Araçların sicil kaydı silinene dek ödenmeye devam eder.

Ödemem Gereken Vergi Tutarını Nasıl Hesaplarım?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında öncelikli olarak aracın türü (otomobil, minibüs, motosiklet, tır vb.) dikkate alınır. Aracın yaşı ve silindir hacmi otomobil ve motosikletlerde önemliyken, otobüslerde bu kıstas yaş ve oturma kapasitesidir. Kamyonlarda genel olarak yaş ve toplam ağırlık dikkate alınır. Siz de aracınızla ilgili detaylı bir hesaplama yapmak isteyenlerdenseniz doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan İnternet Vergi Dairesi’nin adresinden bunu yapmanız mümkün oluyor.

Bir önceki araba yazımızda Kilometre Düşürmenin Cezası: Hapis isimli yazımızda kilometre düşürme, kilometre sıfırlama ve kilometresi düşürülen araç gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.