Michelin Araba Lastikleri Tavsiyesi

Michelin Araba Lastikleri Tavsiyesi

Otomotiv sektörüne önemli bir çağrıda bulunan Fransız lastik üreticisi Michelin, uyarıyor. Aşınan lastikleri kontrol edin! Michelin Araba Lastikleri Tavsiyesi tam olarak ne anlama geliyor? İşte, sürücülerin, araç sahiplerinin ve lastik üreticilerinin merak ettiği ve çok faydalı o öneri… 2. el araç satın alırken buna daha çok dikkat etmeliyiz elbette. Aşınmış lastiklerin performansa kaybı çok fazla olabiliyor. Sıfır ya da eski araç satın almadan önce lastikleri mutlaka test etmek ve iyice kontrol etmek şart. Hem tüketiciye maliyeti büyük hem de çevreye zararı fazla. Lastiklerin 1,6 mm yasal sınırdan önce değiştirilmemesi gerekiyor.

Michelin’e göre bu önlem alınırsa, Avrupa’da yıllık 7 milyar Euro tasarruf edilebilir. Fransız üretici şu sıralar Ladoux Ar-Ge Merkezi’nde araba lastiği testlerine devam ediyor. Michelin aşınmış lastikler hakkında hem tüketicileri hem de oto satış kurumlarını uyarıyor. 5 yıldır lastiklerin üzerinde 3 farklı etiket görüyoruz. Bunlar performans değerleri. Yakıt tüketimi, lastik dış sesi ve ıslak zemin yol tutuşu etiketleri mutlaka bakılmalı. Sadece yeni lastikler değil eski otomobil lastikleri de bu araştırmaya dahil edilmeli. 1,6 mm derinliğe ulaştıktan sonra lastik değiştirilmeli. Kuru ve ıslak zemin testlerinde yeni ve aşınmış lastikler değerlendirildi.

Michelin Araba Lastikleri Tavsiyesi, aşınmış lastiklerin kuru zeminde daha hızlı durabildiğini gösterdi. Islak zeminde ise frenleme mesafesi diş derinliğini tam olarak göstermiyor. Michelin yetkilileri, her aşınmış araba lastiğinin aynı performansta olmadığını açıkladı. Premium lastikler daha pahalı ancak daha iyi fren mesafesi sunabiliyor. Diş derinliği değil, lastik performansı önemli. Yasal sınıra gelen aşınmış lastiklerin frenleme mesafesi yeni lastiklerle aynı olabiliyor ıslak zeminde.

Ayrıca yapılan testler, lastiklerin diş derinliği ile kazaların doğrudan bağlantılı olmadığını kanıtlıyor. Michelin test ve tespitlerine göre, trafik kazalarının p’i kuru zeminde gerçekleşiyor. Üstelik aşınmış lastikler yeni lastiklere göre daha kısa sürede durabildiği için kazalarda payı çok az denebilir. Erken lastik değiştirmeyin. Yasal derinlik sınırına ulaşana kadar beklerseniz, can güvenliğiniz sağlanır ve önemli ölçüde tasarruf edersiniz.Kullanıcılar 16 mm yerine henüz 3 mm’deyken lastik değiştirebiliyor. Bu da 5 daha çok çevre kirlenmesi, 1 milyon ton malzeme israfı gibi sonuçlara yol açıyor. Diş derinliği ne kadar az ise, aracın yakıt tasarrufu da o kadar iyi olabiliyor. Aşınmış lastik daha iyi tutuş kabiliyeti sağlıyor. Michelin Araba Lastikleri Tavsiyesi makalemizde araç sahipleri ve yeni lastik alacak kişileri uyarmaya çalıştık.

Bir önceki araba yazımızda Evidea Oto İç Aksesuarları isimli yazımızda Evidea Oto İç Aksesuarları gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins