Lpg Beyni Ayari Nedir? Ne İşe Yarar

Lpg kullanım itibari ile pek çok ayar gerektirmektedir. Bu ayarların yapılması benzinli ya da dizel araçlardaki gibi uzun aralıklarla değil her mevsim değişiminde yapılmaktadır. Lpg ayarları mevsimsel olarak yapılmadığı takdirde araç performansında düşüş yaşanır ve aracın yakıt tüketimi artar. Lpg beyni ayarının doğru bir şekilde yapılması motor ömrünü artırır, rölantinin uygun düzeyde kalmasını, motordan en iyi performansın alınmasını ve yakıt tüketiminin düşük seviyede tutulmasını sağlar.

Lpg beyni
Lpg beyni

LPG Beyni Ayarı Nedir?

Lpg gaz tüpünden çıkan yakıtın basıncını ve miktarını ayarlayarak motora gönderen sisteme Lpg beyni denmektedir. Lpg beyni üzerinden gaz giriş basıncı, gaz miktarı ve rölanti ayarları yapılabilmektedir. Aracının performansını artırmak isteyenler ve aracının ekonomik sürüş sunmasını isteyenler de Lpg beyni ile bu ayarı yapabilirler. Lpg beyni üzerinde 3 adet ayar vidası ve 1 adet gaz pisliği boşaltma kısmı yer almaktadır.

  1. Gaz miktarı ayarlama vidası
  2. Gaz basıncı ayar vidası
  3. Rölanti ayar vidası
  4. Gaz pislik boşaltma tıpası

Gaz miktarı ayarlama vidası ile Lpg tankından gelen basınçlı Lpg gazının miktarı ayarlanarak karbüratöre verilir. Kaba gaz ayarı bu vida ile yapılmaktadır. Gaz basıncı ayarlama vidası ise karbüratöre giden gazın basıncının ayarlanmasını sağlar. Bu vidanın ayarı özenle yapılmalıdır. Çok açık olması da iyi değildir çok kısık olması da. Rölanti ayar vidası karbüratöre giden Lpg gazı ve havanın oranının ayarlanmasını sağlar. Gaz pislik boşaltma tıpası ise gazın içinde olabilecek pislikleri ve hava filtresinden kaçan pisliklerin biriktiği yerdir.

Bir önceki araba yazımızda Hız Sabitleyici (Cruise Control) Taktırmak Mantıklı Mı isimli yazımızda Cruze Control, Fiyatları ve Mantıklı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

  • lpg beynindeki sarı vida ne işe yarar