Kış Lastiğinin Performansı Nasıl, Kullanmamanın Cezası Ne Kadar

Kış aylarında yaşanan trafik kazaları yaz aylarına göre oldukça fazladır. Bu durumun en büyük nedeni ise şüphesiz ki buzlu ya da kaygan zeminlerdir. Kaygan zeminlerde yol tutuşunu önemli derecede artıran kış lastikleri 2016 itibari ile zorunlu hale geldi. Pek çok ünlü lastik üreticisi markanın kış lastikleri ADAC testleri ile performans değerlendirmesine alınarak puanlama yapılmaktadır. Bu testlerde fren mesafesi, yol tutuşu, araç hakimiyeti, yakıt tüketimi, buz performansı, kar performansı, lastik izleri gibi pek çok değerlendirme yapılmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda buzda kalkış, buzda fren mesafesi gibi faktörler kış lastiklerinin hem fiyatını hem de puanının belirliyor. Kış lastiği alırken diş kalınlıkları, kanal tipi ve lastiğin hava koşuluna dayanımı gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Kış Lastiği

Kış Lastiği

Kış Lastiği Kullanmamanın Cezası Ne Kadar?

Kış lastiği kullanımı 2015 itibari ile ülkemizde zorunlu hale geldi. 1 aralık 1 nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kullanılması gereken kış lastikleri hem sürücünün kaza riskini azaltıyor hem de trafiğin akışını düzgün bir biçimde sağlıyor. 2015 Aralık ayı ile 2016 Nisan ayı arasında kullanımı zorunlu tutulan kış lastiği beraberinde cezaları da getiriyor. Bu tarihler arasında kış lastiği bulunmayan araçlara 602 TL ceza kesiliyor. Cezalar sürücüye değil araç sahibine kesiliyor.

Bir önceki araba yazımızda Renault'tan 2016 Şubat Ayı Kampanyası isimli yazımızda Binek Araç, Kampanyası ve Renault gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins