Kilometre Düşürmenin Cezası: Hapis

İkinci el oto alım ve satımlarında araçlarına satanlar tarafından yapılan kilometre düşürme hilesi mahkeme kararıyla suç sayılarak cezasının ise hapis olduğu belirtildi. Bilindiği üzere ikinci el araba alım ve satımlarında ilk olarak kilometreye dikkat edilmektedir. Aracın kullanım süresini gösteren kilometre değeri ne kadar düşükse aracın o kadar az yıprandığı söylenebilmektedir. Bu sebepten dolayı birçok kişi tarafından gerçek kilometre değeri düşürülmekte ve bu sayede aracın gerçek değerinden daha yüksek fiyata satılması amaçlanmaktadır.

Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesine göre kilometre düşürme dolandırıcılık suçu sayılıyor. Daha önceki zamanlarda kilometre düşürenlerin yakalanması durumunda haklarında haksız kazanç elde etmek suçundan işlem görüyordu ve kazandığı haksız kazancı tazminat olarak ödemesi durumunda tüm suçlamalardan kurtuluyordu.

Yeni düzenlemeyle birlikte kilometre düşüren kişiler için 1 yıldan başlayıp 5 yıla kadar hapis veya adli para cezası verilecek. Bu kararla birlikte araçların kilometre değerlerini düşürerek satışa çıkaran kişiler için yüz kızartıcı suçlar arasında bulunan dolandırıcılık üzerinden işlem yapılacak. Araç alım ve satımlarında bu durumu gerekli önemin verilmesi gerekmektedir.

kilometre nasıl düşürülür

Bir önceki araba yazımızda Ön Cama Su Kaydırıcı Uygulanması isimli yazımızda araba yağmur önleyici, ön cam su kaydarma ve ön cam yağmur önleyici gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.