Kilometre Düşürmek Artık Suç

Kilometre Düşürmek Artık Suç

İkinci el araç alım satım işlemlerinde alıcılar tarafından dikkat edilen ve satıcıların da fiyatları belirlemesinde kıstas olarak aldığı birçok farklı nokta bulunmaktadır. Satıcıların araçlarını kusursuz göstermek ve fiyatı yükseltmek istemeleri gibi sebeplerden dolayı araç sahiplerinin aracın orijinal kilometresi üzerinde oynamalar yaptığı görülebiliyor.

Araç kilometresi sıfırlama işlemiyle satış sırasında aracın sürekli olarak kullanılmadığı ve bu sebepten dolayı da hiçbir yıpranmanın yaşanmadığı gibi konularda alıcı ikna edilmeye çalışılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde yaşanan bir olayda, arabayı satın alan kişi servis bakımları sırasında kilometre üzerinde oynanmanın yapıldığını fark etmiştir. Bunun üzerine satıcıyla irtibata geçtikten sonra beklediği yanıtı alamayan kişi mahkemeye başvurmuştur.

Yaklaşık 1 yıl devam eden mahkeme sonunda mahkeme tarafından ayıplı mal satışı kabul edilerek satıcı tazminat ödemeye mahkum edilmiştir. Bunun üzerine satıcı aracın satış fiyatının yüzde 20’lik kısmını alıcıya tazminat olarak ödemiştir. Bu karardan sonra ülke genelinde bu gibi bir durumla karşılaşanların verilen kararı emsal göstererek dava açabilecekleri belirtilmektedir. Uzmanlar tarafından araç satın alırken bu konuya dikkat edilmesi gerektiği ve kilometrede değişikliğin fark edilmesi durumunda mutlaka kişilerin haklarını araması gerektiği üzerinde durulmaktadır.

arabada kilometre nasıl sıfırlanır

Bir önceki araba yazımızda 2014 Skoda Kış Kampanyası isimli yazımızda 2014 Skoda bakım fiyatları, Skoda kış bakım kampanyası ve Skoda yetkili servisleri gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir