Jant Seçimi Nasıl Olmalı Nelere Dikkat Edilmeli

Araçlarda jantlar dış görünümde büyük etki yaratır. Güzel bir görünüm için çelik alaşımlı jantlar oldukça idealdir. Ancak çelik alaşımlı jant alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususların başında muhakkak ki jantın orijinal olması gelir. Orijinal jantlar replika jantlara oranla çok daha fazla dayanıklıdır. Aracın ani bir çukura girmesi ile replika jantlar kırılabiliyor.

Çelik Alaşımlı Jant

Çelik Alaşımlı Jant

Jant seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da jantın boyutlarıdır. Aracın gücüne, ağırlığına, büyüklüğüne göre seçilmesi gereken jantlar 12 inç’ten başlayarak 20 inç’e kadar büyüyor. Aracın gücünü ideal bir şekilde tekerleklere ve yola aktarabilmesi için aracın orijinal jant ebadında çelik alaşımlı jant seçilmelidir.

Hafif Alaşımlı Jant

Hafif Alaşımlı Jant

Araçlarda doğru jant seçimi pek çok da avantaj sunar. Doğru jant seçimi ile araç performansında, yol tutuşunda, direksiyon hakimiyetinde artış sağlanabilir. Ayrıca doğru jant kullanımının fren mesafesine de büyük etkisi vardır. Araçlarda kullanılan hafif metal alaşımlı jantlar belli bir oranda yakıt tüketimi de sağlar. Hafif alaşımlı jantlarda kullanılan alüminyum ve titan maddeleri hafif ve dayanıklı yapısı ile saç jantlara oranla daha fazla avantaj sunmaktadır.

Bir önceki araba yazımızda Xenon (Zenon) Far Fiyatları isimli yazımızda Fiyatları, Xenon Far ve Zenon Far gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.