Honda Civic Tourer Yakıt Tüketiminde Dünya Rekoru

Japon otomobil üreticisi Honda daha önce Alman otomobil markası Audi tarafından kırılan rekoru kırmak için çalışmalara başladı. Otomotiv dünyasını yakından takip edenlerin çok daha iyi bildiği üzere bir depo yakıtla en uzun yol gitme rekorunu Audi kırmıştı.

Honda tarafından başlatılan projede ise en düşük yakıt tüketim değerine ulaşılmaya çalışılacaktır. Marka tarafından projede görev alacak olan araç Honda Civic Tourer olarak seçilmiştir. Toplamda 13498 kilometrelik bir yolda yapılacak olan denemeler kapsamında 24 farklı Avrupa ülkesi gezilecek. Markanın hedefindeki yakıt tüketim değeri ise 100 kilometrede 2.82 litredir.

Honda Civic Tourer fabrika üretimlerinde ise bu araç için ortalama yakıt tüketimi 3.8 litre olarak belirtiliyor. Amaç doğrultusunda yapılacak olan küçük bir hesaplamayla hedefin gerçekleşmesi durumunda Honda Civic Tourer modelinin bir tam depo yakıtla toplam 1.500 kilometre yol alabilmesi mümkün görülmektedir.

Honda Civic Tourer modelinde görev alan güç ünitesinin 1.6 litre hacme sahip olan i-DTEC motor olduğu dikkatlerden kaçmıyor. 120 HP güç ve 300 Nm tork değeriyle sadece yakıt tüketiminde değil proje kapsamında kullanılan aracın son derece güçlü olduğunu da söyleyebiliriz.

hondadan yakıt tüketimi rekoru

Bir önceki araba yazımızda Yeni Opel Insignia 1.6 Dizel Seçeneği Geldi isimli yazımızda insignia dizel fiyatı, opel insigina dizel ve yeni insignia dizel modeli gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir