Hız Sabitleyici (Cruise Control) Taktırmak Mantıklı Mı

Hız sabitleyici yani Cruze Control pek araçta standart olarak sunuluyor. Bu sistem araçlarda hem konforlu bir sürüş hem de sürücünün rahat yolculuk yapmasını sağlıyor. Özellikle uzun yolda kullanılması tavsiye edilen Cruze Control’ü sonradan aracına taktırmak isteyen kullanıcılar için öncelikle aracın sistemik yapısı incelenmelidir.

Cruze Control

Cruze Control

Cruze Control sistemi araçta opsiyonel olarak sunuluyor ise takılması mümkündür. Aracın alt yapısının uygun olması araçta elektronik gaz sisteminin yer alması anlamına geliyor. Elektronik gaz sistemine sahip araçlarda Cruze Control taktırmak hem sürücünün rahat etmesi ve ayağının dinlenmesini sağlar hem de aracın yakıt tasarrufu yapmasını sağlar.

Araçta gaz pedali motora tel ile bağlanmış ise Cruze Control oldukça yüksek fiyatlara mal oluyor. Bu sistemi pek çok servis takmak istemiyor ve takılmasını da tavsiye etmiyor. Nedeni ise sistemde oluşan en ufak bir sorunda aracın gazı takılı kalıyor ve sonucunda kazalar da oluşabiliyor. Fiyatları ise 2000 TL civarında oluyor.

Cruze Control

Cruze Control

Cruze Control kullananların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır;

  1. Cruze Control aktif durumdayken viraja girilmesi aracın savrulmasına neden olabilir.
  2. Karlı ya da buzlu yolda Cruze Control’ün kullanılması sürücünün hakimiyetini azaltır.
  3. Yokuş çıkan araçta Cruze Control’ün kullanılması öndeki araç ile olan mesafeyi korumanıza zarar verebilir. Nedeni ise Cruze Control’ün hızı sabit tutmak için yokuşta gazı artırmasıdır.
  4. Cruze Control şehir içinde ya da trafikte kullanılmamalıdır. Sıkışık trafikte araç kontrolünü azaltır.
  5. Yağışlı havalarda Cruze Control kullanılması aracın kaymasına ve sürcünün kontrolü kaybetmesine neden olabilir.

Bir önceki araba yazımızda Hız Sabitleyici Taktırma Fiyatları isimli yazımızda Cruse Control, Fiyatları ve Hız sabitleyici gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

  • cruise control taktırmak isteyenler fiyat
  • hız sabitleyici taktırma

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins