Her Araç Özeldir

Her Araç Özeldir

 

Herkesin aracı özeldir ve bakım ister. İlk araba sahibi olanlar arabalarının yeni olması sebebiyle otomobillerine tabiri caizse bir bebek gibi bakarlar. Aslında insanlar araçlarını ilk aldıkları zamanki bakım ilgisini koruyabilirse belki de bugün yaşanan kazaların birçoğu yaşanmaz. Eğer sağlıklı bir sürüş ve iyi bir performans istiyorsak aracınızın bakımına dikkat etmelisiniz. Her araç özeldir ve araçların bakımları genelde 10/15.000 kilometre de bir veya en az yılda bir kere yapılır.

Aracınızın bakım ihtiyacı marka ve modele göre de değişebilir. Peki periyodik bakımda neler bulunur? Bakım esnasında araçlarda bazı kısımlar değişebiliyor. Bu kısımlar genel olarak birçok arabada aynıdır. Temelde birçok arabanın çalışma prensipleri aynı olduğu için ihtiyaç duydukları parça veya yağ değişimi veya bakım durumu da birbirine benzerdir. Periyodik bakımlarda aracınızda değişebilecek olanlar:

Motor Yağı: Motorun asıl çalışma menşei her ne kadar yakıt olsa da motoru eğer canlı tutmak gerekiyorsa düzenli olarak yakıtı değiştirmemiz gerekir. Motor yağı neden önemlidir? Mekanik bir sistem olan motor sistemi devamlı sürtünmeye ve dolaysıyla ısınmaya maruz kalır. Motor yağı sürtünme ve ısınma oranını düzenler ve değişik katkı maddeleriyle motorun performansını artırır.

Yağ Filtresi: Yağ Filtresi neden önemlidir, neden değişmelidir? Motordaki yağlama sistemi en önemli kısımlarından birisi de yağ filtresidir. Motorunuzun yağ kısımlarında kalan yağ motor kısmına doğru devredilirken bu filtreden geçerek güzelce süzülür ve çalışan motorunuza çok daha temiz bir yağ gönderilir. Bu yüzden temiz bir motor performansı için yağ filtresi değişimi önemlidir.

Hava Filtresi: Hava filtresinin görevi çok önemlidir. Hava filtresi aracın dışarıdan aldığı havayı temizler, tozdan arındırır ve bu havayı yanma odasına iletir. Zamanında yapılmayan hava filtresi bakımı veya değişimi motora ağır hasar verebilir.

Polen Filtresi: Polen filtresi klima içeren araçlarda bulunur. Polen filtresi dışarına araca girebilecek alerjik unsurları engeller ve sürücüye sağlıklı bir sürüş sunar.

Yakıt Filtresi: Araçtaki filtrelerden bir diğeri de yakıt filtresidir. Yakıt Filtresi değişimi neden önemlidir? Motorun yanma odasına yakıtın temiz olması motorun performansı açısından çok önemlidir. Yakıt filtresi de bu yakıtın temizlenmesini sağlar. Yakıt filtresi her periyodik bakımda değişime ihtiyaç duymaz, her iki periyodik bakımda değişse de olur.

Her Araç Özeldir, Periyodik Bakımlarda Yapılan Temel Kontroller. Aracınızın periyodik bakımlarında değişimin yanında bazı bakımlar gerekir. Aracın kaportasının ve şasesinin gözle kontrolü, lastiklerin basıncı, far ayarları, frenlerin kontrolü, antifriz ölçümü ve değişimi, iyi bir yol tutuşu için lastiklerdeki dişlerin kontrolü araç bakımlarındaki temel prensiplerdendir.

Bir önceki araba yazımızda En İyi Android Araba Oyunları isimli yazımızda En İyi Android Araba Oyunları gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins