Hayat Kurtaran Ön Cam

Hayat Kurtaran Ön Cam

Araçlarda sürüş güvenliği için her ne kadar ayna ve buna benzer donanımlar kullanılsa da bir takım ölü noktalarda bulunmaktadır. Özellikle ön kısımda bulunan direkler görüş alanını engellemektedir. Görüş alanının engellenmesinden dolayı ciddi trafik kazaları meydana gelebiliyor. Land Rover ön cam teknolojisi sayesinde tüm bu problemler ortadan kaldırılıyor.

Sanal cam teknolojisinin kullanıldığı projenin Jaguar modellerinde kullanıldığı bilinmektedir. Jaguar’ın geliştirdiği sanal ön cam sayesinde pistlerde sanal araçlarla yarış yapılabilmesi bile mümkün hale getirilmiştir. Land Rover ise daha çok şehir içi kullanımlar için yeni bir proje geliştirmiş. 360 Virtual Urban Windscreen adındaki projede aracın üzerinde bulunan sensörlerle toplanan veriler aracın ön ekranına sanal bir şekilde yansıtılmaktadır. Bu sayede şehir içi kullanımlarda araca yaklaşan yayalar ve araçlar ön camda gösterilebiliyor.

En dikkat çekici özellik ise arabanın 4 tarafında bulunan direklerin üzerine yerleştirilen camlara dışardan alınan görüntü anlık olarak aktarılmaktadır. Bu sayede hiçbir bölgede kör nokta problemi yaşanmamaktadır. Uygulamayla birlikte direklerin şeffaf gibi görünmesi sağlanmaktadır.

sanal ön cam teknolojisi

Bir önceki araba yazımızda Volvo'dan Yeni Pazarlama Stratejisi isimli yazımızda 2015 Volvo modelleri, Volvo internet satışı ve Volvo internet sayfası gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.