HANGİ DURUMLARDA ARAÇ TAMİRİ GEREKLİDİR

HANGİ DURUMLARDA ARAÇ TAMİRİ GEREKLİDİR

Bazen küçük diye görmezden geldiğiniz araba arızalarının geriye dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir Özellikle motor soğutma sisteminde sorun oluşmadan önce gerekli bakımın yapılması çok önemlidir. Aracınız düzenli olarak bakımlarının yapılması araçlarınızda problem yaşama olasılığınız en minimum seviyeye indirir. Yine bu nokta dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Araçlarınızda kullanacağınız Radyatör suyunun mutlaka kireçsiz su olmalı ve yaz kış sürekli olarak antifriz kullanılması gereklidir. Radyatör su hortumlarının ve bağlantı noktaları sıklıkla kontrol edilmelidir. Özellikle LPG’li araçlarda gaz gövdesine giden su hortumlarının kontrol edilmesi çok önemlidir. Çünkü su hortumlarında oluşabilecek en ufak bir su kaçağı çok kısa zamanda motorun içindeki soğutma suyunun boşalarak ve  kullanılmaz hâle gelmesine neden olabilir.

ARAÇ TERMOSTAT ARIZASI

Termostatın bozulması gibi bir durumda sürekli açık ya da kapalı konumda kalmasına neden olabilir.  Bu da motorun çok daha geç ısınarak motorun soğuk çalışmasına neden olabilir. Termostatın sürekli kapalı kalması olması gibi durumlarda su gerekli olan devir daim işlemini yapamayacağından motorda hararetin yükselmesine neden olabilir. Radyatör üzerinde bulunan  fan ve fanın ısı derecesine göre fanın çalışmasın sağlayan müşür’ün  çalışmaması yine aracınızda hararetin yükselmesine ve motorun hasar görmesine neden olabilir. Uuzn ömürlü Araba kullanımı konusunda en önemli huşulardan biride bozulan Fan müşürü’nün belli bir Periyotlar halinde değiştirilmesidir.

VANTİLATÖR VE TRİGER KAYIŞI ARIZASI

Vantilatör ve Triger kayışının kopması ya da halk arasında bilinen adı ile motorun  sıyırması durumunda motorunuz da hasar oluşmasına neden olabilir. Bu da size ekstra masraflar Triger kayışının önerilen kilometre zamanlarında mutlaka değiştirilip yenilenmesi gerekir. Bu konuda ihmalkarlık yapmanız  Triger kayışının kopması ve motor içindeki parçaların birbirine çarparak motorun hasar görmesine neden olabilir.

Araba-tamirleri
BUJİ KABLO LARI NDA OLUŞAN ARIZALAR VE NEDENLERİ

Buji ve buji kabloların temiz ve yeni olması , bakımlarının sürekli yapılması yakıtınızın bir  o kadar iyi şekilde yanması sağlanır. Yakıt ne kadar iyi yanarsa aracınız da bir  o kadar az tüketir ve motor çekişi üst seviyede olur. Bunu bir zinciri halkaları olarak düşünün. Biri eksik olursa  aracınızda sorun olabilir. Bunun önlemek için de buji kablolarının servisinizin ön gördüğü kilometrede değiştirilmesi ve bu işlemin  kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.  Bu sayede az öncede söylediğimiz gibi aracınızda oluşabilecek olan muhtemel bir arızayı önlemiş ve bujiye o kadar yüksek bir seviyede ateşleme yaptırmış olur.

ÖNTAKIM VE AKS ARIZASI

Aracınızın direksiyonu sağa ya da sola çevirirken bir takım sesler geliyorsa akskafalarından ya da rotillerde oluşan problemlerden kaynaklanabilir. Bu her iki durumda sizin ve sevdiklerinizin can ve mal güvenliğinizi tehlikeye sokabilir. Az öncede dediğimiz gibi zincirin parçaları. Çoğu zaman umursamadığımız bu durumlar sizin aracınız ile yolda hareket halinde iken aks’ın yerinden çıkmasına  ya da rotilin kopmasına neden olabilir. Bu da  arabanız direksiyondan hâkimiyeti kaybederek  ve aracınızın  kontrolden çıkmasına sizin ve sevdiklerinizin canını büyük bir tehlikeye girmesine neden olabilir. Bu nedenle arabanızın ön takım parçalarının aksların ve diğer parçalarının  düzenli aralıklar ile kontrollerinin yapılması can ve mal güvenliği için büyük önem arz etmektedir..

Bir önceki araba yazımızda Araçta Elektronik Arızalar isimli yazımızda Arabada Elektronik Arızalar, Araç Elektronik Arızaları ve Araçta Elektronik Arızalar gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.