Güvenlik Kralı Araba

Güvenlik Kralı Araba

 

Arabalar günümüzün vazgeçilmez bir parçası ve hayatımızı daha işlevsel hale getiriyorlar. Her geçen gün ise trafikteki araç sayısı artıyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre de yollardaki araç modelleri farklılık gösterebiliyor. Az gelişmiş bir ülkenin sokaklarındaki araçlarla New York’un sokaklarında görebileceğiniz arabalar çok farklıdır. Yollardaki araba sayısı arttıkça da insanların güvenlik gereksinimi aynı oranda artış gösteriyor. Peki güvenlik kralı araba ve en güvenilmez araba hangisi?

Otomobil dünyasında en çaplı araştırmalardan bir tanesini yapan Consumer Reports otomotiv sektörüne merak salanları cezbedecek bir araştırma yaptı. Consumer Reports yaptığı araştırmayla dünyanın en güvenli araçları listesini yayınladı ve sürüş emniyeti tahtına oturan güvenlik kralı arabayı seçti. Firma yaklaşık 650 bir araç üzerinde inceleme yaparak bir güvenlik listesi oluşturdu. Geçtiğimiz yılın ilk baharında araştırmaya başlayan firma 2017’nin sonlarında listesini oluşturdu.

Güvenlik kralı araba seçilirken müşterilere başvuruldu. Firma yetkilileri kapsamlı bir anket yaparak müşterilere garanti muameleleri, yakıt, motor, fren sistemleri gibi konularda deneyimlerini sorarak bir değerlendirme yaptı. Elbette ki listenin oluşturulmasında bu yanıtlar belirleyici oldu. Güvenlik kralı arabanın seçileceği liste için elde edilen veriler masaya yatırıldı. İstatistikçiler, otomotiv mühendisleri bir araya gelerek bir nihai değerlendirmeyi yaptı.

Sonuç olarak bir liste oluşturuldu ve listede 27 araca yer verdiler. Consumer Reports’un hazırladığı en güvenli araç listesinin en sonuncu sırasında Cadillac yer alıyor. 100 puan üzerinden 26 puan alan bu marka listenin sonunda yani 27. Sırada yer alıyor. Markanın bir önceki yıldaki sıralaması 21’di. Bunun yanında güvenlik kralı arabayı seçerken markaları da alt başlığa ayırdı. Listenin son sırasında yer alan Cadillac’ın en güvenilir olan araçları da belirlendi. Cadillac’ın en güvenilir araba modeli Cadillac CTS; en az güvenirliğe sahip olan modeli ise Cadillac Escalade… Cadillac’tan sonra 26. Sırada ise General Motors yer alıyor. Consumer Reports tarafından hazırlanan en güvenli araç listesinin zirvesinde ise Toyota markası yer alıyor.

100 puan üzerinden 80 puan alan bu dünya markası geçen yılki sıranın bir üstüne çıkarak emniyetli araçlar dünyasında güvenlik kralı araç olarak seçilmeye hak kazanıyor. Bugün bütün ekonomik tabakalara hitap edebilen Toyota’nın en güvenilir aracı Toyota 86 adlı spor bir modeli. Toyota’nın alt modelleri arasında en az güvenilir olan araç ise Toyota Tacoma isimli model… Toyota 86 200 beygir gücünde… 2012 yılında üretimine başlanan bu güvenlik kralı araba 100 kilometre hıza yaklaşık 8 saniyede çıkabiliyor.

Bir önceki araba yazımızda Her Araç Özeldir isimli yazımızda Her Araç Özeldir gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins