Google’dan Sürücüsüz Otomobil

Google’dan Sürücüsüz Otomobil

Teknoloji ve otomotiv sektöründeki hızlı gelişimlere bağlı olarak tüm araba modellerinde yeni ve farklı özellikler ortaya çıkmaktadır. Araba teknolojileri konusunda ortaya çıkan bu gelişimler ve değişimler araba kullanıcıları başta olmak üzere herkesi şaşırtmaktadır. Google firması araba konusunda da bir ilke imza attı ve ilk olarak geliştirdiği araba ile gündeme üst sıralarda oturdu.

Bildiğiniz en büyük yazılım firmalarından bir tanesi olan Google sürücüsü olmayan bir araba gerçekleştirdi. Google’ ın ürettiği arabanın sürücü kontrollerinden olan gaz, fren, vites ve direksiyon gibi parametreler bulunmuyor.

Google’ ın geliştirdiği bu araç enerjisini elektrik olarak kullanıyor ve pek çok sensörden yararlanılıyor. Google’ ın geliştirdiği bu araçta kullanılan sensörler; yön bulma sensörleri, ısı ve sıcaklık sensörleri, mesafe sensörleri gibi sensörlerden oluşmakta.

Google geliştirdiği bu sürücüsüz arabanın projelerini saklı tutuyor ve saklı tutmaya da devam edeceğe benziyor. Geliştirilen bu sürücüsüz kontrol edilebilen arabaların kullanımları ile olası kazalardan korunmak planlanıyor ve oldukça ilgi çekiyor.

Sürücüsüz-araç
Sürücüsüz olan araçta kullanıcıların kontrol edebildikleri yalnızca bir aygıt kullanılıyor ve bu aygıtta aracı acil durumlarda durdurabilmeye yönelik.

Yeni geliştirilen bu aracın taşıma kapasitesi ise çok kısıtlı yalnızca iki kişilik. Yeni geliştirilen bu teknolojik arabanın ulaştığı maksimum hız ise 40 km saat. Araba da Google maps özelliklerinden oldukça fazla yararlanılıyor ve araç birkaç yüz metre ilerisini görebiliyor. Araçta bulunan gps sensörleri ile arabanın konumu bilgisayar sistemleri tarafından görülebiliyor.

Google geliştirdiği bu araba ile tüm kazaları önlemeyi amaçlıyor ve araba teknolojileri de kolay ve hızlı bir şekilde ilerleyeceğe benziyor.

2050 yılında tüm araçların sürücüsüz olacağı yönünde de teknoloji haberleri bazı portallarda yayınlanmış durumda.

Bir önceki araba yazımızda Alkollü Araç Kullanımında Yeni Kurallar isimli yazımızda Alkollü Araç Kullanımı, Alkollü Araç Kullanımında Yeni Kurallar ve Alkollü Araç Kullanmak gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir