Gereksiz Araç Kullanımı Sakıncaları

Gereksiz Araç Kullanımı Sakıncaları

Günümüzde 100 m ötedeki bir markete gitmek için bile araç kullanılır hale geldi. Hareket alanı kısıtlı olmasa dahi insanlar kendi hareketlerini en aza indirmeye başladı. Mali durum gözetmeksizin her kişinin ilk gayelerinden biri yeni bir araba sahibi olmak oldu. Bu hareketsizlik devamında obezite ve ekonomik krizi beraberinde getirdi. Bugün litre fiyatlarına bakıldığında neredeyse 5 TL’yi bulan benzin her cebe ateş pahası oldu çıktı. İki adım fazla yürümeyi, toplum taşım araçlarını kullanarak daha az araç kullanımı sağlamayı düşünmek yerine ’Yarın parayı benzine mi yoksa yemeğe mi harcarım?’ düşüncesi topluma yapıştı.

Driving a car at night -woman  driving his modern car at night in a city (shallow DOF; color toned image)


İnsanlar Hareket Etmiyor

İş durumu gereği masa başında çalışılıyor, eve arabayla dönülüyor, evde çocuklara yemek hazırlanıyor, en yakın mesafeler bile hareketsiz bir şekilde kat ediliyor. Spor salonlarına bile araç kullanılarak gidiliyor. Oysaki günlük hareket kapasitesinin 1/10 u bile kullanılmıyor. Bu durumu sonucu olarak şişman ve tembel bir toplum ortaya çıkıyor. Yapılması gereken ise araç kullanımını en aza indirip hem sağlığı hem de cebi korumaktır. Aileler çocuklarını alışveriş merkezlerine dondurma yemeye ve alışverişe götürmek yerine parklarda bahçelerde oyun oynamaya, hareket etmeye teşvik etmelilerdir. Hayatı daha lüks yaşamak adına süslü arabalara binmek için çok çalışmanın haricinde hayatı gerçekten yaşamak adına bir şeyler yapmalılardır. Beklentilerini az tutup sağlıklarını ellerinde tutmanın yollarını aramalılardır.

Bir önceki araba yazımızda Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir isimli yazımızda Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar, Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir ve Taşıtlar Vergisi gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins