En Az Yakan Dizel Araçlar

Dünyanın en pahalı akar yakıtını kullanan ülkeler arasında zirvede olduğumuz herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebepten dolayı da ülkemizde araç alımlarında ilk olarak yakıt tüketim değerlerine bakılmaktadır. Bu durumun farkında olan otomobil üreticileri tarafından da ülkemize özel motor seçenekleri sunulmakta olup yakıt tüketim değerlerini minimum seviyelere indirmeye çalışmaktadırlar.

Sizler için bu yazımızda en düşük yakıt tüketim değerine sahip olan 10 farklı modelin listesini hazırladık. Otomobil modelleri ve tüketim değerleri aşağıda yer almaktadır;

Seat Leon: 3.8 litre / 100 kilometre
Peugeot 208: 3.8 litre / 100 kilometre
Chevrolet Aveo: 3.7 litre / 100 kilometre
Ford Fiesta: 3.7 litre / 100 kilometre
Volvo S40 D2: 3.6 litre / 100 kilometre
Opel Corsa: 3.6 litre / 100 kilometre
Renault Clio HB: 3.6 litre / 100 kilometre
Fiat Panda: 3.5 litre / 100 kilometre
Citroen C3: 3.4 litre/ 100 kilometre
Volkswagen Polo: 3.4 litre / 100 kilometre

Yukarıda belirtilen yakıt tüketimleri araçların motor hacimlerine göre değişiklik gösterebildiği gibi kişilerin sürüş özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tüm değerler araçların fabrika üretim verilerinden alınmıştır. Gerçek sürüş testlerinde genel olarak değerlerin küçük bir seviye de olsa artış gösterdiği görülmektedir.

en az yakan dizel motor araçlar

Bir önceki araba yazımızda Dünyanın En Hızlı Aracı Test Sürüşü Yapıyor isimli yazımızda dünya hız rekoru ve dünyanın en hızlı arabası gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.