Dünyanın En Hızlı Aracı Test Sürüşü Yapıyor

Uzun bir zamandır merakla beklenilen dünyanın en hızlı arabası ünvanına sahip olan Tazı için yakın bir zaman içerisinde test sürüşlerine başlaması bekleniyor. Aracın yapımı halen İngiltere’nin Bristol kentinde devam etmektedir. Aracın orijinal adı Boodhound olup dilimize çevrildiğinde ise Tazı olarak karşımıza çıkmaktadır.

bloondhound max speed

Aracın tüm yapım işlemleri tamamlandığında hız denemesi için Güney Afrika’ya gönderilmesi planlanıyor. Tazı’dan önceki dünya hız rekoru 1228 kilometredir. Bu rekoru kırmayı başaran Andy Green şansını bu kez de Tazı’yla deneyecek.

Aracın hız rekorunu kırmasını sağlayacak olan güç ünitesinde Eurofighter jet uçağı motoru ve bir de roket bulunmaktadır. En küçük hesaplamaların bile dikkat edildiği üretim aşamasında ileri teknolojiden yararlanıldığı görülmektedir. Bristol’de devam eden çalışmalar kapsamında araç için toplam 700 parça üretildi.

Projenin belirli sponsorluklar çerçevesinde özel olarak yürütülmesine rağmen İngiltere hükümeti tarafından da desteklenmesi dikkatlerden kaçmamaktadır. Yakın bir zamanda rekor denemesinin yapılacağı ve yaklaşık 1600 kilometre hıza ulaşması beklenmektedir.

dünyanın en hızlı arabasının hızı

Bir önceki araba yazımızda En Güvenli Araç Seçildi isimli yazımızda çarpışma testleri, en güvenilir araç ve Subaru Impreza gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir