Dizel Neden Az Yakar

Her geçen gün arabalarda çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlayan yakıt tüketimi konusundan dolayı araç almak isteyen kişiler tercih konusunda büyük kararsızlıklar yaşamaktadırlar. Özellikle motor hacmi, güç, tork ve yakıt türünün son derece etkili olduğu yakıt tüketiminde en büyük kararsızlık yakıt türünün seçiminde yaşanıyor.

Neden Dizel?

Dizel araçların daha az yakıt tüketim değerine sahip olmalarındaki en büyük sebep dizel yakıtın daha fazla enerji değerine sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra dizel yakıt benzine oranla daha yüksek bir sıkıştırma oranına sahiptir.

Dizel araçlarda kullanılan sistemlerde yakıt yüksek bir basınç altında püskürtüldüğü için yakıt küçük partiküllere ayrılmaktadır. Bu sayede yanma birçok farklı noktada başladığı için yüksek bir verim alınabilmektedir.

Her ne kadar günümüzde benzinli ve dizel motorlardaki sıkıştırma oranları eşitlenebilse de dizel motor birçok yönden daha verimli olduğu için yakıt tüketimi daha azdır. Tüm bunlara rağmen dizel araçlarda yakıt tüketiminde kara geçebilmek için sürekli olarak arabanın kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde dizel araçların daha yüksek fiyatla satılmalarından dolayı yoğun olarak araba kullanmayanların ilk tercihlerinin benzin veya lpg olması önerilir.

dizel mi benzinli mi

Bir önceki araba yazımızda Son 10 Yılda En Çok Satılan Arabalar isimli yazımızda en çok satılan araba ve en çok tercih edilen araçlar gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins