Cankurtaran Halatı Yapımı

Askerler, kurtarma ekipleri, dağ tırmanıcıları.. Hepsi bu halatlara güvenir. Birçok insanın hayatı cankurtaran halatlarına bağlıdır. Bu yazımızda sizlerle cankurtaran halatlarının yapımını anlatacağım. Birçok alanda işimize yarayan bu halatlar bizlere ne kadar güven veriyor..

Çoğumuz araba arızalandığında onu cankurtaran halatı ile çekmişliğimiz olmuştur. Askeri eğitimlerde o elimizi yara bere içerisinde bırakan ve komutanlarımızdan azar işitmemize neden olan halatlar.. Günlük hayatta daha birçok alanda kullanılan ve çoğu zaman canımızı kurtaran o halatlar ne kadar güvenli? Peki ya bu cankurtaran halatları nasıl yapılır? Gelin hep birlikte adım adım inceleyelim. Birçok insanın hayatı cankurtaran halatlarına bağlıdır.

Halatlar tırmanan kişinin ağırlığını taşıyacak kadar güçlü ve sarsıntıların gücüne karşı koyabilecek esnekliğe sahip olması gerekir. Her şey bir düzine naylon ipin bir araya getirilmesi ile başlar. İnce naylon ipler halatın en iç kısmındaki çekirdeğini oluşturur. Kullanılan teller alabalık tutarken kullanılan misinaya benzer. naylon hem hafif hem çok güçlü bir madde olduğundan; tırmanma halatları için kusursuz bir malzeme. Ayrıca naylon ip büzülebilir.

Büzülebilir olması sonradan naylona esneklik katacağından önem taşır. Altı naylon ipi bir arada sarıp bir ip teli haline getiren makine; halatın çekirdek kısmının esnek olmasını sağlar. Birkaç naylon ipin sarılıp bir araya getirilmesi naylon ipe sadece kalınlık ve sağlamlık katmaz; aynı zamanda sarılan bu naylon ip düşüş anında oluşacak sarsıntı azaltacak esnekliği kazandırır. Sarma işlemi bitirildikten sonra başka bir sarma makinesi ipleri üçer üçer sarmaya başlar ve halat denilen kalın malzeme elde edilir. On halat bir araya getirilerek cankurtaran halatının çekirdeği oluşturulur.

Halatlar sarılmadan önce; başka bir makine ile gevşek çileler haline getirilir. Çilelerin gevşek olması naylona büzülebilecek bir yer sağlar ve daha fazla esneklik kazanır. Naylon dev bir düdüklü tencereye benzeyen makineye sokularak büzülebilir hale gelir.

Makinenin haznesinin içinde 148 dereceye kadar ısıtılır. Bu ısıda naylon yüzde otuz daha esnek hale gelir. Cankurtaran halatının yük taşırken esnemesi gerekir. Halatın esnekliğinin yüzde otuz oranında artması bu açıdan önemlidir. Halatın çekirdek kısmının tamamlanması için iplerin son bir kez daha sarılması gerekir. Üçüncü sarma makinesi üç naylon ipi sarıp bir araya getirir ve halatın dışındaki renkli ve koruyucu kısmını oluşturur. Üçüncü sarma makinesi kılıf kısmını bitirince örme makinesi on adet halatı alarak halatın çekirdek kısmının üzerine sarar. Son olarak renkli ipler halatın çekirdek kısmına sarılır ve halatın sarma örme işlemi biter. Bütün bu işlemler o kadar hızlı yapılır ki, saate elli metre halat örülebilir. Renkli ipler kılıf haline getirilirken: örme makinesinde kırk adet çıkrık kullanılır.

Kırk adet çıkrık birbiri etrafında dans eder gibi dönerek ipi dokurlar ve halatın çekirdek kısmının üzerine kılıf örerler. Bu işlem dakikada yirmi sekiz kez tekrar eder. Halatın her santimin kusursuz olması için halatlar makineden çıktığında elle test edilir. Halatın üzerinde zayıf noktalar olup olmadığına bakılır. Halat testi geçerse atmış metre uzunluğunda parçalar haline getirilir. Halatın ucu ısıtılmış bir bıçakla kesilip kapatılır. Bu sayede halat hiçbir şekilde açılıp sökülmez. Son halini alan halatlar kopmadan 816 kiloluk yük kaldırabilecek güçte ve tırmanıcıların hayatını kurtarabilecek esnekliktedir.

Bir önceki araba yazımızda Araç Bakımları Ne Sıklıkla Yapılmalıdır isimli yazımızda Araç, Araç Bakımı ve Araç Bakımı Nasıl Yapılmalı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins