BMW’nin Yeni Dizel Motoru

Dünya otomobil devlerinden olan BMW tarafından yeni dizel bir motor üzerinde çalışmalara başlandığı bildiriliyor. Yeni geliştirilecek olan bu motorda performans konusuna öncelik verileceği belirtilmektedir. Yeni motorla ilgili ulaşılan bilgilerde dikkatleri çeken ilk nokta geliştirilecek olan yeni motorun bünyesinde 4 adet turboya yer verilecek olmasıdır.

Dizel ve 4 turbolu olacak olan ultra güçlü bu yeni motorun gelecek yıl içerisinde tanıtılması beklenmektedir. Marka tarafından yapılan açıklamalarda ise motorun ilk olarak BMW 750d xDrive modelinde kullanılacağı belirtiliyor. 750d xDrive modelini takiben ise kullanılması planlanan diğer modeller ise şu şekildedir;

– M550d
– X5 M50d
– X6 M50d
– X7 M50d

Teknik bilgiler henüz tam olarak paylaşılmasa da yeni 4 turbolu dizel motorun 408 hp güç ile 800 Nm tork üreteceği tahmin edilmektedir. Ayrıca 4 çekiş sistemine güç verecek olan motorda güç aktarımının ise 8 kademeli otomatik şanzıman sistemiyle sağlanacağı belirtilmektedir.

Bilindiği üzere BMW bünyesindeki en güçlü motor olarak karşımıza çıkan güç ünitesi 265 hp güç ve 620 Nm tork üretmektedir.

bmw motorları

Bir önceki araba yazımızda En Az Yakan Dizel Araçlar isimli yazımızda en az yakan arabalar, en az yakan dizeller ve en iyi dizel araçlar gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.