BMW’den Yepyeni Bir Teknoloji

BMW’den Yepyeni Bir Teknoloji

Lüks otomobil üreticisi BMW markası ürettiği araçlarda kullanmış olduğu teknolojide sınırları zorlamaktadır. Sürüş güvenliği ve konforu açısından birçok yeniliğe imza atan firma şimdilerde lazer far projesi üzerinde çalışmaktadır. Otomobil ve teknoloji tutkunlarının çok daha iyi bileceği üzere lazer far teknolojisini BMW ilk olarak BMW i8 modelinde uygulamıştı.

BMW şimdilerde ise BMW i8 modelinde uyguladığı teknolojiyi diğer modellerde de uygulamak için çalışmalara başladı. Lazer teknolojisinden faydalanılarak ortaya çıkarılan bu yeni farlarda yüksek ışık gücü kullanılmaktadır. Ayrıca farların 600 metre mesafeye kadar etkili olmaları büyük bir şaşkınlık yaratmaktadır.

Bunun yanı sıra yüksek ışık teknolojisi olan OLED BMW araçlarında arka stop ve sinyal lambalarında kullanmayı amaçlıyor. Aydınlatma konusunda yüksek teknolojiye sahip olan OLED farların 2016 yılında üretilecek olan M serisi modellerde kullanılmaya başlanacağı belirtilmektedir. Bu yeni teknolojilerde hem sürücülerin hem de karşıdan gelen diğer sürücülerin güvenlikleri ön planda tutulmaktadır. Ekstra aydınlatma sağlanırken aynı zamanda karşı tarafı minimum seviyede rahatsız edecek olan bu yeni teknolojilerin kısa bir zaman içerisinde yaygınlaşmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

bmw lazerli farları

Bir önceki araba yazımızda Türkiye'de Hyundai Başarısı isimli yazımızda Hyundai Assan, Hyundai İzmit fabrikası ve Yeni Hyundai i20 gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.