Beyin Okuyan Araba

Beyin Okuyan Araba

 

Günümüzde hayatın her karesinde engelliler için hayat kolaylaştırılmaya çalışılıyor. Engeli olan vatandaşlar için hem araçlarda hem de gündelik yaşamın her karesinde pratik düşünceler hayata geçiriliyor. Engelli vatandaşlar için araçlarda bazı özel kombinasyonlar yapılıyor. Rusya’da bulunan Nijnıy Novgorod adlı şehirdeki bilim adamları uzun uğraşlar sonucunda engelli insanların daha pratik araç sürebilmesi için bir yeniliğe imza attı. Bilim kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz teknolojik aletlerin düşünce gücüyle yönlendirilmesi gerçek hayata aktarılmaya başlandı.

Rusya’daki bu bilim insanları engeli olan vatandaşların düşünce gücüyle yönetip kullanabilecekleri dünyada ve Rusya’da bir ilk olan beyin okuyan araba geliştiriyor. Rus bilim insanları geliştirmeye çalıştıkları bu bilim ötesi araca Nöromobil adını vermeyi planlıyor. Bu beyin okuyan arabanın iç bölmesinde beyinden gelen sinyalleri okuyup anlamlandırarak bu sinyalleri aracın elektriksel donanımına aktarıp oradan komutlara dönüştürebilecek bir sistem bulunuyor. Konuyla ilgili basına bir açıklamada bulunan Nijnıy Novgorod Devlet Üniversitesi çalışanlarından Vasiliy Mironov engelli kullanımına açılacak olan bu araçta bir kontrol mekanizması bulunacak.

Bu kontrol mekanizması da beyinde bulunan değişik fiil modellerini ortaya çıkarıp harekete dökebilecek. Bugün engelli vatandaşların kullanılabileceği donanımda araçlar zaten yapılıyor. Fakat burada kişinin belli bir sınırda engele sahip olması gerekir. Yani belli bir çıtanın üstünde engele sahip olan vatandaşların sürebileceği bir araç mümkün değil maalesef. Mesela en azından kişi el ve ayak becerilerini rahatlıkla kullanabilmesi gerekecek, fiziksel olarak bazı kombinasyonları yapabilecek. Rus bilim insanlarının çalışmalarını sürdürdüğü beyin okuyan araba ise bir kaza sonucu veya doğuştan felç geçirmiş, hareket kabiliyetini kaybetmiş engellilerin hayatını kolaylaştırabilecek büyük bir alternatif oluşturacak.

Hareket kısıtlaması olan insanların beyninden gelen sinyalleri algılayacak olan beyin okuyan araba yeri gelince sağa sola hareket edecek yeri gelince de kendisini park edebilecek. Dünyanın çeşitli yerlerinde beyindeki sinyallerle çalışan araba denemeleri bulunmaktaydı. Üretilen çalışılan araçlar EEG cihazları bulunmakta. Beyindeki sinyalleri alan araç içi sistem beyinden gelen dalgaların yoğunluk derecesine göre araç hızını artırıp azaltıyor. Yalnız çok basit bir sistem üzere yapılan bu denemeler henüz gelişmiş durumda değil.

Kullanılan araçlar da oyuncak model arabalardı. Hatta bilim insanları beyin gücüyle kontrol edilen bu araçların yarıştığı Beyin Yarışı anlamına gelen “BrainRace” turnuvaları bile düzenleniyor. Yarışçılar kafalarına geçirdikleri VR gözlük gibi bir cihazla oyuncak pistte duran araçları yönlendirmeye çalışıyor. Oyuncak araçlar ise aldığı sinyallere göre hızını artırıp azaltmaktan ibaret hareket edebiliyor. Rus bilim insanlarının ürettiği beyin okuyan araba ise içine insanın binip beyin sinyaliyle kontrol edilebilecek bir sistemle üretilmesi planlanıyor.

Bir önceki araba yazımızda En İyi Android Araba Oyunları isimli yazımızda En İyi Android Araba Oyunları gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins