Benzinli Otomobillerin Fiyatlarında Büyük Düşüş

Benzinli Otomobillerin Fiyatlarında Büyük Düşüş

2015 yılına girdiğimiz şu günlerde 2014 yılının kritiği yapılmaktadır. Her sektörde olduğu gibi otomobil sektöründe de geçen yıl elde edilen raporlar incelenerek farklı yorumlar yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlar hem üreticiler hem de tüketiciler için yol gösterici niteliği taşımaktadır.

Markalar tarafından üretimi yapılan dizel ve benzinli araçların satış oranları her zaman birbirinden farklı olmaktadır. 2014 yılı içerisinde yapılan satışlar dikkate alındığında dizel araçların satış fiyatlarında yüzde 11’lik bir artışın yaşandığı dikkatleri çekiyor. Ortalama olarak geçtiğimiz yıl 50.954 TL’ye alınabilen dizel bir araç şimdilerde 56.449 TL civarına yükselmiştir.

Dizel araç satışlarında fiyat artışının tam tersi olarak benzinli araçların satışında düşüş meydana gelmiştir. 2013 ve 2014 yıllarındaki satışlar göz önüne alındığında benzinli araçların fiyatları yüzde 2.6 oranında düştüğü görülüyor. Türkiyede araç sayısı 9 milyon 754 bin 588 olarak belirtiliyor. Bu araçların büyük bir bölümünü LPG’li araçlar oluşturmakta ve ikinci sırada benzinli araçlar yer almaktadır. Kısa bir zaman içerisinde dizel araca gösterilen ilginin daha da artacağı tahmin edilmekte ve ikinci sıraya dizel araçların yükselmesi beklenmektedir.

dizel mi benzinli mi

Bir önceki araba yazımızda Kia Rio Sedan 1.4 Fancy Fiyatı ve Özellikleri isimli yazımızda 2014 model Kia Rio ve Yeni Rio Sedan 1.4 yakıt tüketimi gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins