Aselsan Yeni Pil ve Araç Radarları

Aselsan Yeni Pil ve Araç Radarları

Aselsan ve IBM iş birliğiyle araçlar için yepyeni teknolojilerin üretilmesi için çalışılıyor. Yapılan açıklamalarda ilk etapta geliştirilecek olan bir radar sistemiyle trafik kazalarının önlenmesinin amaçlandığı vurgulanıyor. Daha sonra ise yapılacak olan yeni bir çalışmayla birlikte mevcut araçlarda kullanılan pillerin menzillerini artırılacaktır.

Aselsan elektrikli araçlar için üreteceği teknolojide metal-hava pillerini kullanacaktır. Bilindiği üzere şuan araçlarda Li-on pil teknolojisi kullanılıyor. Metal-hava pilleri ile Li-on pilleri aynı ağırlıklara sahip olmasına rağmen metal hava pillerinin 5 kat daha fazla depolama yapabildiği dikkatleri çekiyor. Çalışmalar sonucunda başarılı olunması durumunda ortalama 160 kilometre menzile sahip bir elektrikli otomobilin menzili 700 kilometreye kadar çıkarılabilecek. Aselsan yeni araba pilinin kullanıldığı bir araç 4 kişilik bir aileyi İstanbul’dan Kayseri’ye kadar hiç şarja ihtiyaç duymadan rahatlıkla götürebilecek.

Ayrıca geliştirilmesi planlanan araç radar sistemiyle trafik içerisindeki çarpışma engelleme, sınır koruma ve meteoroloji gibi birçok durum kontrol edilerek daha güvenli seyahat imkanı sunulacak. Aselsan ve IBM işbirliğindeki gelişmelerin ne zaman sonuç vereceği merak ediliyor.

en uzun menzilli elektrikli araç

Bir önceki araba yazımızda Yakı Tasarrufu Sağlamanın Yolları isimli yazımızda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır, Yakıt Tasarrufu Yolları ve Yakıtta Tasarruf Yöntemleri gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.