Araçta Güvenlik Nasıl Sağlanır

Arabada-güvenlik
Araçta Güvenlik Nasıl Sağlanır

Araç kullanımında aslında çok yanlış yapılan durumlar vardır. Bu gibi durumlarda güvenlik zafiyetine yol açmaktadır. Ölüm yaralanma gibi ağır durumlara yol açan dikkatsizlik ve benzeri durumlar insan hayatı için oldukça tehlikeli olmaktadır. Araç içi güvenlik oldukça önemli bir husus olmaktadır.

Araç içi güvenlikten bahsederken önce son zamanlarda çıkan bir yasa ile araçlarda bebek koltuğu bulundurma zorunluluğundan bahsedelim. Bu yasa çok güzel bir yasa olmak ile birlikte olası kaza anından araçta bulunan bebeğin kurtulma şansının daha yüksek olmasına yardımcı olmaktadır. Bebek koltukları yasalaştıktan sonra fiyatları el yakmaya başlamıştır. Bundan üreticiler oldukça çok faydalanmışlardır. Bu da müşterilerin hiç hoşuna gitmemiştir. Ama güvenlik ve sağlık için mecburen bebek koltuklarını alıp araçlarına takmak zorunda kalacaklardır. Bebek koltukları araçların arka koltuklarından birine takılmalıdır. Bu koltukların nereye takılacağı da aslında bir soru işareti olarak gündeme gelmektedir. Genel de şoför koltuğundan oturan anne ya da babanın dikiz aynasından bebeği yani koltuğu en güzel şekilde görebilecek pozisyonda koltuk sabitlenmelidir. Bu pozisyonda genel de şoför koltuğunun sağ tarafı olmaktadır. Böylece olası kaza durumunda bebeklerin can güvenliği bir nebze de olsa eskisine göre sağlanmış olacaktır.

Bebek koltuğundan sonra en önemli kısım emniyet kemeri olmaktadır. Aracın hem arkasında hem de önünde bulunan emniyet kemerleri araca her binen insanın takması zorunlu olduğu aletlerdir. Ama ne yazık ki çoğu insan bu duruma uymamaktadır. Ölümlerin ve yaralanmaların çoğu emniyet kemeri takmam azlıktan meydana gelmektedir. Kaza anından emniyet kemeri şoförü ve yanında bulunan yolcuyu korur kazandan en az yara ile kurtulmasında önemli ölçüde yardımcı olur.

   Aracın bir diğer önemli özelliği ise AİRBAG yani koruyucu balon ya da patlayan balon olarak nitelendirilen tabiri caiz se koruyucu meleğe geldi. Normal yolda seyir ederken birden kazaya denk gelmeniz durumunda hemen sizi koruyacak olan AİRBAG açılır ve sizi metal parçalardan cam kırıklarından korumaya yardımcı olur. Bu size ekstra bir güven sağlamaktadır.

Lakin araç alımlarında paradan tasarruf etmek isteyen müşteri sadece şoför koltuğunda AİRBAG olmasını yeterli bulmaktadır. Hâlbuki kaza anından yanından birinin oturuyor olması onunda canının kurtulması anlamına gelmektedir. Bunu düşünmeyen müşterilerin sayısı oldukça fazladır. Araç kullanımının güvenliğinin bu kadar önemli olduğunu anlattıktan sonra aslından en büyük güvenlik aracı kendine göre sürmek yerine etrafındaki şoförlere göre sürmekten geçmektedir. Aracı dikkatli ve konsantrasyon düzeyinde süren kişiler kazaya az sebebiyet veren insanlar olmaktadır.

Bir önceki araba yazımızda Araç Bakımları Ne Sıklıkla Yapılmalıdır isimli yazımızda Araç, Araç Bakımı ve Araç Bakımı Nasıl Yapılmalı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins