Araçta Elektronik Arızalar

Araçta Elektronik Arızalar

Araç üzerinde oluşan elektriksel arızaları yetkili servisler ya da konusunda uzaman olan oto servisleri tarafından yapılması ve mümkün olduğu kadar kişisel müdahalelerden uzak durulması gerekir. Elektrik aksamında oluşacak bir arızalar aracınızın hareket içinde iken bile saniyeler içinde yanmasına sebebiyet verebilir. Aracınızda her hangi bir şekilde yangın çıkması durumunda yapılacak en iyi müdahale türü eğer buna zaman varsa akünün kontra başlıklarını hiç zaman kaybetmeden sökerek arabada çıkan yangının büyümesini önlemek.

Motor İçindeki Yağın Azalması Sonucu Oluşan Arızalar

Arabanızdaki motor içindeki yağın azalması ya da yağın özelliğinin bozulması motorun ciddi şekilde hasar görmesine neden olabilir. Gösterge üzerinde bulunan yağ lambasının kontağı açtığınızda yanması motor çalıştırılınca sönmesi gerekir. Eğer aracınız hareket halinde iken yağ lambası yanıyorsa muhtemelen sorun aracınızdaki yağın azalması ya da yağ pompasındaki arızadan kaynaklanabilir. Bu nedenle aracınız hareket halinde iken yağ lambası yanarsa yapılacak en mantıklı şey aracı uygun yere çekerek motoru stop etmek olmalıdır.

Silindir Kapak Contanın Değiştirilmesi Gereken Durumlar

Ekseriyetle silindir kapak contası: arabadaki hararetin yükselmesinden kaynaklı olarak zarar görebilir. Bu da motor yağının suya karışmasına ya da motor suyunun yağa karışmasına eden olabilir ki Bu her iki durumda da aracı kullanmaya devam etme motora zarar verir. Silindir kapak contasının zarar görmesinden oluşabilecek bir diğer hasarda, yanma odasına soğutma suyunun sızmasıdır. Bu da egzoz dumanın beyaz olarak çıkmasına neden olabilir. Kış aylarında egzoz borusundan gelen gazın beyaz bir duman şeklinde görülmesi size göre normal gelebilir. Arabanızın soğutma suyunda kaçak olmaması gibi bir durumda aynı zamanda aracınızın soğutma suyunda azalma görülüyorsa muhtemelen yanma odasına su kaçırıyor olabilir Motor yağını kontrol etmek için arabanın kaputu açılır.  Motor yağın da yükselme ya da beyazımtırak renge benzer biçimde köpüklenme gibi bir durum varsa motor yağına su da karışıyor olabilir. Aracınızın radyatör kapağını açtığınızda beyazımtırak bir köpürme hâlini net bir görüyorsanız motor yağı soğutma suyuna karışıyor olabilir. Bu tür durumlarda hiç zaman kaybetmeden bir an önce araba tamiri için ilgili servise sürede contanın değiştirilmesi gerekir.

Fren ve Balatadaki Arızalar

Fren ve balatadakiler, Arabanızda frene basınca rahatsız edici bir ses geliyorsa büyük bir ihtimalle fren balatanız çok sert olabilir ya da fren balatanız bitmek üzere olabilir.  Her iki durumda da arabanızın frenleri iyi tutmaz ve fren aralığı da uzayacaktır. Fren disklerinde kıvrılmak ya da eğilip bükülme var ise özellikle 60-70 km’nin üzerinde bir hızla giderken frene bastığınız anda direksiyonda sarsılma görülebilir. Fren hortumlarının sabit bir kullanım ömrü olduğu içi n fren yağının sızması gibi bir durumlarda frenlerin hiç tutmaya bileceğini bilmenizde yarar var. Bu nedenle arabanız için gerek zorunlu olan tüm kontrolleri yaptırarak muhtemel bir soruna sebebiyet vermesi için önceden gerekli olan önleminin alınması gerekir. Aracınız ne kadar bakımlı olursa ilerde problem yaşama olasılığınız o kadar az olur Özellikle motorun soğutma sisteminde sorun oluşmadan düzenli aralıklarla gerekli olan bakımın yapılması çok sadece maddi değil siz ve sevdikleriniz açısından hayati önemde taşımaktadır.

Bir önceki araba yazımızda Araba Tamiri Hakkında Bilinmesi Gerekenler isimli yazımızda Araba, Araba Tamiri ve Araba Tamiri Hakkında Bilgiler gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.