Araçlarda Subap Nedir Nasıl Çalışır

Araçlarda Subap Ayarı

Araçlarda Subap Ayarı

Bir aracınız var ve subap ayarının bozuk olup olmadığı hakkında şüphelisiniz diyelim. Sorun olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz ama nasıl? Öncelikle bu soruya cevap verelim. Araçlarda subap ayarı hakkında bilgi edinmek için sabah aracınızı ilk çalıştırmanızda sessiz bir ortam da motorun çalışma sesini dikkatlice dinleyin. Motordan gelen seslerde şakırtıya benzer gürültüler duyuyorsanız, bu subap ayarını yaptırmanız gerektiğine işaret olabilir. Normalde subap ayarı kolayca bozulan bir ayar değildir ancak bir bozukluk söz konusu ise aracınız zor çalışır, geç çalışır ve ilk çalışmada sarsıntıya neden olur. Ayrıca bu ayarın bozuk olması yakıt tüketimini de arttırmaktadır. Bu nedenle aracınızın gerektiğinden fazla yakıt tükettiğini düşünüyorsanız yine bunun için subap ayarından şüphelenebilirsiniz.

Subap Ayarı nasıl Yapılır

Subap Ayarı nasıl Yapılır

Subaplar, egzoz ve emme subabı olmak üzere iki sınıfta incelenir. Yakıt ve hava karışımı motorda yanma esnasında subapların kapanması ve açılması gerekir. Çünkü motorda oluşan yanma sonrası artıklar subaplar sayesinde motordan atılır. Fakat subapların gereğinden fazla sıkılması veya fazla gevşek olması, çok ince bir zamanlamaya dayanan kapanma ve açılma hamlesini geciktirir veya yavaşlatır. Bu nedenle subap ayarı bozulan aracın tüm motor organizasyonları sekteye uğrar ve ritmi bozulur.  Tamamen soğuk motorlar üzerinde yapılması gereken subap ayarı yeteri teknik donanıma ve bilgiye sahip kişilerce yaptırılmalıdır. Subap ayarında bozukluk meydana gelen araçlar çekişten düşerler ve zamanla yıpranırlar. Bundan aracımızın motor bakımlarını da zarara uğramamak için gerekli zamanlarda yaptırmamız büyük önem arz eder.

Motorlarda Subap Ayarı

Motorlarda Subap Ayarı

Bir önceki araba yazımızda Araçlarda Klima Kokusu Oluşumu ve Giderilmesi isimli yazımızda Araçlarda Klima Bakımı, Araçlarda Klima Kokusu Engelleme ve Araçlarda Klima Kokusunu Yoketme gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins