Araçlarda LPG Ayarları Nasıl Yapılır

Gaz Ayar Vidası

Gaz Ayar Vidası

Araçlarımızda LPG ayarının önemi oldukça büyüktür. Çünkü doğru yapılmayan ayarlar nedeniyle aracımız fazla yakıt tüketebilir, yeterli verim sağlayamayabilir veya motorda bazı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle araçlarda yapmanın bazı püf noktaları vardır. Bu ayarı yapmak için öncelikle aracımızı benzin modunda ısıtmalıyız. Isıtma işleminin ardından çalışma sıcaklığına gelen motoru kapatıp fanların durmasını bekledikten sonra, LPG mekanizmasındaki gaz ayar vidasını tamamıyla sıkacağız. Bu vidayı tamamıyla sıktıktan sonra ayarın düzeyini kestirmiş olduk. Ardından bu vidayı geriye doğru yani tersi yönünde üç tur çevirdikten sonra limit vanasını sonuna kadar açmalıyız. İdeal rölanti devri olan 800-900 deviri tutturmak için gerekirse rölanti ayar vidasını yarım tur daha sıkabilir veya gevşetebiliriz.

Rölanti Ayar Vidası

Rölanti Ayar Vidası

Rölanti ayarını yaptıktan sonra sıra gaz ayarını yapmaya geldi. Aracımız çalışır haldeyken öncesinde sıkmış olduğumuz gaz ayar vidasını yavaşça gevşetmeye başlayalım. Bu arada vidayı gevşetirken aracın rölanti devrini ve sesini de çok dikkatlice dinlememiz gerektiğini de unutmayalım. Rölanti devrinde değişikliği fark ettiğimiz anda gevşetmeyi bırakıp gaz ayar vidasını yarım tur sıkın. Bu işlemleri yaparken fazla kısmamaya veya fazla açmamaya özen göstermelisiniz. Eğer bu konu hakkında bilginiz yoksa elbette size en yakın servise gitmenizde fayda var. Çünkü bu tür ayarlar en ufak yanlışlıklarda dahi büyük problemlere yol açabilir. Söz konusu ise gaz olunca risk elbette biraz daha büyük. Aynı zamanda araçlarımızdan tam verim almak için diğer bakımlarını da yaptırmayı unutmayın. Şimdi sıra gaz üst limit ayarını yapmakta. Gaz hortumunun üzerinde bulunan vana aracılığıyla yapacağımız bu ayar ile motorumuzun devrini 3000 ila 3200 arasında bir düzeyde sabitliyoruz. Öncesinde sonuna kadar açık olan üst limit ayarını düzenleyen vanayı ise yavaşça kısıyoruz. Yine rölanti sesini ve durumunu dikkatli bir şekilde dinledikten sonra  motorun devrinin düştüğünü anlar anlamaz sıkmayı bırakıyoruz.

Gaz Üst Limit Vanası

Gaz Üst Limit Vanası

Popüler başlıklar:

 • lpg ayarı
 • gaz ayarı nasıl yapılır
 • lpg gaz ayari
 • lpg ayarini kendin yap
 • gaz ayari
 • Lpg ayarı nasıl yapılır
 • gaz ayarı nasıl yapılır resimli
 • lpg rölanti ayarı
 • lpg ayarı nasıl yapılır resimli anlatım
 • lpg ayarı nasıl yapılır resimli
Pin It

31 thoughts on “Araçlarda LPG Ayarları Nasıl Yapılır

 1. Usta ne güzel anlatmışsın teşekkürler,fakat en son yazdığın kısımda ki korkuttu beni kendim yapmayı düsünüyodum 🙂
  Bir sey sorucam izninizle
  Sabahları aracı calıstırdıgım zaman dikkatimi çekti sanki stop edecekmis gibi gazın az geldiğini yani rölentinin düsük olduğunu farkettim yani benim düsüncem rölenti ayarının düsük olması neden derseniz gaza çok hafif dokunduğum zaman o tekleme gidiyor sizce doğrumu rölemti demem ?

 2. Evet Volkan Bey düşünceniz doğru. Rölanti dizel ve benzinli araçlarda yaz ve kış aylarında sabit değerinde dururken LPG’li araçlarda kış aylarında düşmektedir. Aynı şekilde yaz aylarında da az da olsa yükselme yaşanmaktadır. Rölanti ayarını kış aylarında artırırsanız hem aracın titremesini önlersiniz hem de motorun daha hızlı ısınmasını sağlarsınız.

 3. abdulkadir polat 31 Aralık 2015 at 03:25 - Reply

  çok güzel açıklamışsınız,teşekkürler bunu deniycem,konuyla ilgisi yok ama,başka bir şey soracaktım,havalar soğudu malum,bu havalarda deponun içindeki gaz terleme yoluyla dışarı çıkıyor,gaz bitiyor,gece tankta gaz varken ,sabah kalktığımda tankın alt tarafları terlemiş oluyor ve bazen buzlanıyor bile geçen yıl şamadrayı değiştirdim bu yıl gene aynı,depoda gaz kaçağı varmı diye gaz doluyken ölçüm aleti ile ölçtürdüm kaçak ta yok her gittiğim usta farklı bir şeyler söylüyor,sizden bir fikir alabilirmiyim mümkünse…

 4. Abdülkadir Bey konu ile ilgili olarak fikir yürütemedim böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Ama ölçüm yaptırdığınızda sadece Lpg tankını mı kontrol ettiler? Eğer öyleyse sistemin diğer elemanlarında (Lpg beyninde yer alan kesicide özellikle) kaçak olabilir. En yakın zamanda servise gitmenizi, gerekirse tüm Lpg sistemini değiştirmenizi öneririm.

 5. recep bey slm benim rolanti ayarı çok düşük acaba biraz rolantiyi açsam gaz ayarı fark edermi yakıtta

 6. Ali Bey rolanti ayarının düşük olması iyi değildir. En basitinden araç soğuk iken hareket ettiğinizde ve ani bir fren gereksiniminde araç stop edebilir. Araçlar rolanti durumunda iken marka, model, dizel, benzinli ve motor hacmi gibi etkenlere bağlı olarak 1 saatte 0.5 litre ile 1.2 litre arasında yakıt tüketiyor.
  Sizin aracınız ortalamada 1 litre yakıyor olsun rolantiyi yükselttiğinizde 1.1 ya da 1.2 litreye çıkar. Yani araçta oluşan gürültü ve sarsıntıyı hissetmek yerine rolantide çalışırken 0.2 litre daha fazla yakıt tüketmenizi öneririm.

 7. Ustam kolay gelsin ben gaziantepten yaziyorum suan lpgnin litresi burda 2400 civari benim aracim 99 model sahin aracim 10 liralik lpgyle 20 kilometre gidiyor 2tane lpg ustasina gittim ayarladilar yine ayni lpg beyni saglam aracta bant sistemide var filitrem buji buji kablolari yeni ne yapmam gerekiyor ayari kendim yapmak istiyorum bide bu aylarda bu araba nekadar yakmasi gerekiyor Not arac janti 15 inc kisa surede cevap verirseniz sevinirim bu yuzden aractan iyice sogudum simdiden tesekkurler.

  • Mehmet Bey merhabalar. Öncelikle aracın markasına göre 1 litre lpg ile şehir içi 7-8 km şehirler arası ise 12-13 km yol alınabiliyor. Sizin aracınız ise ortalama 4 litre ile 20 km yol alabiliyor. Ancak sizin aracınızdaki sorun tahmin ettiğim kadarı ile rölanti ile ilgili değil. Çünkü rolantiniz yüksek olsa dahi aracınız 1 saatte maksimum 1.2 litre yakar ki aracınızı da 1 saat bile rölantide bırakmıyorsunuzdur.
   Size önerim ise lpg tankında sızıntı olup olmadığı kontrol ettirmenizdir. Diğer önerim ise lpg kesicinizi kontrol ettirmenizdir. Motor durunca lpg kesicisi tam kapatmazsa yavaş yavaş gaz akışı devam eder ve uçucu olduğu için benzin gibi iz bırakmaz, fark edemezsiniz. Bir diğer önerim ise farklı petrol istasyonlarından lpg alarak aracınızı test etmeniz olacaktır. Lpgnin kalitesi markalara göre değişiyor ve aracın performansını da etkiliyor.

 8. usta teşekkürler sorum şu kış olduğu için gaz ayarı yaptırdım yaz oldugunda gazı gaz üst limit vanasından kısarsam sorun çözülürmü

 9. Merhabalar Mesut Bey. Gaz üst limit vanasını lpg tankından beyne gelen gazın basıncını yani miktarını ayarlıyor. Kış aylarında havanın soğuk olması sebebi ile hava daha sıkışıktır bu nedenle de gaz üst limit vanası belli miktarda açılarak yakıt hava karışımı ideal ayara gelir. Yaz aylarında hava daha serbest olacağı için gaz üst limit vanasını kısarsanız yakıt hava karışımını uygun bir seviyeye çekersiniz. Gaz üst limit vanasını yaz aylarında kış ayarında bırakırsanız yakıt girişi fazla hava girişi az olur. Bu da yakıtın çiğ atılmasına neden olur. Yani gaz üst limit vanasını belli bir noktaya kadar kısarsanız yaz ayarını yapmış olursunuz.

 10. 10 litre lpg şehir içi 60km gidiyor Toros 98 normalmi tesisat sıfır 5 aydır girmedigim yer kalmadı en son kendim yapıcam gaz ayari üst gaz ayar vanasindan mi kisilir regulatory denmi

 11. Birde tüm bakımları tam avans bu Sinop ayarı avans tüp yeni ateşleme hepsi değişti ama ayar tutmuyor bilgisayarda hersey normal ama düşmüyor girdiğim ayar ya gitmiyor ya çok iyi kalkiş performans oluyor ama yakıt hep yüksek 10 litreye 60km litre 2.45 25liraya 60 zor gidiyor gaz ayarini kendim yapıp denemek istiyorum üst ayar vanasi çok açık olursami ii sıkılıncami gaz kisilir yoksa regulatory deki ayar vanasi mi sıkı olunnca kisilir

 12. Hasan Bey merhabalar. 10 litre lpg ile şehir içinde ortalama olarak 100 km’nin üzerinde yol alınabilir. Sizin aracınızın tüketimi neredeyse normalin iki katı. Öncelikle gaz üst limit vidasını çok sıkmak da iyi değildir çok kısmak da iyi değildir. Yazıda anlattığımız gibi sese göre ayarlamak gerekir. Benim görüşüme göre sizin tesisatınızda ya da araç motorunuzda sorun var. Öncelikle karbüratörünüze baktırmanızı öneririm. Yukarıda yazıda yazdığımız ayarları uygulayın yine de yakıt tüketimi yüksek olursa farklı markaların servislerinde ayarlarınızı kontrol ettiriniz.

 13. Hocam kolay gelsin bende bi tane tek nokta enjeksiyonlu uno var gaz ayarini neye gore yapacaklar gazi kistilar bu defa araba gitmiyo yolda oksuruyo gibi

  • merhabalar Levent bey aracın gaz ayarı tam orta noktada olmalıdır. Zengin karışımda yakıtın ve havanın 1/14 seviyesinde olması gerekir. Gaz çok kısılırsa araç dediğiniz gibi öksürmeye ve hatta teklemeye başlar. Çok açılırsa da yakıtı tam yakmaz ve çiğ atmaya başlar. Her iki durumda da araçtan performans alamazsınız. Gaz ayarını tam olarak yapmak isterseniz LPG montajı yapan bayilerde bilgisayarlı olarak yaptırınız. En doğru sonucu, en iyi performansı ve uygun yakıt tüketimini bu şekilde alabilirsiniz.

 14. Hocam Merhaba aracıma bakım yaptırdım tüm filtreler triger v kayışı yağ su falan değişti fakat hissedilir şekilde cekisten düştü aracim lpg li acaba gaz ayarı mı yaptirmam gerekiyor

  • Merhabalar Hakan Bey. Aracınızın eski filtresinin tıkanmış olması muhtemel. Yani eski filtreniz motora daha az hava gönderirken yeni filtreniz daha çok hava gönderiyor olabilir. Gazın az havanın çok gidiyor olması araç çekişinin düşünü açıklar. Lpg ayarınızın eski filtrenize göre ayarlanmış olması yeni filtrenin gelmiş olmasıyla Lpg ayarınızın da değişmesi gerekir. Yeniden Lpg ayarı yaptırdığınızda düzeleceğini düşünüyorum.

 15. hocam 91model şahin var yenı tup taktırdım 54 tl tuple 90km gitmedi delirecem bu araba nıye bu kadar cok yakıyor

  • Merhabalar Halil Bey. Aracınız gerçekten çok yakıyormuş. Ortalama 1 litre Lpg ile 4 km yol alabiliyorsunuz. Bu gerçekten çok aşırı bir tüketim. Şahinler genellikle 1.6 litrelik 4 silindirlidir ve bu kadar yakıt yakmaz. Benim düşüncem Lpg sistemini takan bayii yanlışlık yaptı. Bir yerinde kaçak olabilir. Ya da Lpg beyninin olduğu yerde araç stop ettiğinde devreye giren bir kesici var. Kesiciniz araç stop ettiğinde devreye girmiyor olabilir. Bu da aracınız her stop ettiğinde gaz kaçırdığı anlamına gelir. Lpg hortumlarında da kaçak olabilir. Benim düşüncem aracınızda Lpg kaçağı var ve tehlikeli bir durum. En yakın zamanda servise uğrayıp tüm Lpg sistemini kontrol ettiriniz.

 16. Selamin aleykum abi yorumlarini okudum bilgi ne hayranim benim 2000 model uno s70 var iki tane sorum olacak sabahlari arabayi calistirdigim zaman araba isinana kadar kaza basmak zorunda kaliyorum bunun için ne yapmam gerek ikincisi ortalama depom 26 litre gaz aliyor ben bununla 200 km yol anca gidiyorum aracimin rölanti sorunu var bi anda düşüyor

  • Aleyküm selam Ersin Bey. Aracınızın rölantisinin düşük olması sadece soğuk günlerde oluyorsa normal bir durum. Ancak her zaman böyle ise bi sorun vardır. Sizin sorununuzla ilgili aklıma ilk gelen hava filtreniz oldu. Benim düşüncem hava filtreniz kirli ve işlevini tam yapmıyor, Geçirmesi gereken havadan daha az hava gönderiyor. Bu durum hem yakıt tüketiminizin çok olmasını hem de rölantinizin yüksek olmasını açıklar.

 17. Ustam selamun Aleyküm benim sorunum tempra 1.6 karbüratörlü yeni rektefiye yapildi baskı balata dahil akla gelen herşey değişti çok yaktığı için lpg ayarı yaptırmak istedim kaç defa ayar yapılıyor bilgisayarla sabah araba çalışmıyor gaz çok geldiği için boğuyor marş halinde lpg düğmesini ortaya alıp calistiriyorum 5 dakika sabit gaz vermezsen stop ediyor kendim elimle yaptığım ayarda sabah tek.marş devir 5000 ne yapmam lazım kendim ayarı yapiyom ama karambole tabiki

  • Aleyküm Selam Bayram Bey. Karbüratörlü araçlarda genellikle bilgisayarlı Lpg ayarı tutmaz. Sizin aracınızdaki sorunun Lpg beyninde ya da karbüratörde olduğunu düşünüyorum. Aracınızı stop ederken Lpg düğmesini ortaya alıp karbüratördeki gazı bitmesini ve de kendiliğinden stop etmesini sağlayın. Sabah çalıştırdığınızda sorun olursa Lpg beyni ile alakalı bir durumdur. Rölanti devrini 5.000 yaptığınızda tek marşta çalışması da gelen aşırı Lpg gazını yüksek devirde yakabilmesi ile alakalıdır. Sizin durumunuz ile ilgili aklıma sadece Lpg beyninin sorunlu olduğu geldi. Konu ile ilgili fikri olan bir arkadaş da yazabilirse daha verimli olabiliriz.

 18. iyi günler. şahin s arabam var. araç ilk çalıştığında sürekli stop ediyor. motor 70 derece civarına yaklaşınca rolantisi düzgün bir şekilde çalışıyor. bu ısınma da takriben 5-7 dk arasını buluyor. bunu düzeltmek için ne yapmalıyım. gaz basınç ayarı diye bir şeyden bahsettiler, sebebi bu mudur. ve 3 tane ustaya (!) götürdüm. üçü de bunu çöz(e)medi. ilginiz için teşekkür ediyorum.

 19. Erol GERGERLİ 29 Mart 2016 at 18:23 - Reply

  Ustam selamun aleyküm… çok teşekkür ederim sizin sayenizde fazla yakmadan kurtuldum aracım 10 tl yani 4 litreyle şahir dışı 42 yapıyordu şimdi 62 km yapıyor ….verdiginiz bilgilerden dolayı çok tşkür ederim

 20. Ustam selamun aleykum benim lada samara aracim var şehir dışında 140 150 kuruş yakıyor ama şehir içinde 250 300 kuruş yakıyor ne yaptıysak dusuremedik bi yardımcı olur musun ?

 21. Selamun aleykum usta 99 model 1.4 siena araba LPG de sabah ilk calistiginda rolatide sarsintili calisiyor devir ibresi hafif asagi yukari oynuyor 3km falan gittiğimde motor veya tüp beyni isindiginda sarsinti ve devir ibresi sorunu çözülüyor sikinti nerede neyine baktirmam lazim tesekkur ederim

 22. 95 model corolla 1.6 enjeksiyonlu tek nokta gaz sistemi var uzun yolda 680 km yol ortalama 53 litre gaz yakti normalmidir ayni model araclar 15 16 kurus yaktrdigini soyluyorlar

 23. ustam merhaba, Mercedes 190e 1.8 motor mekanik enjeksiyonlu aracım var . lpg olayını çözmüş işin ustası olmuş bir kişisin.Bu yüzden sana bir sorum olacak .
  Blos mikser dedikleri sistemi taktım.aracın lpg ayarını hiç anlamadan kendim yapmaya çalıştım. rolanti 9000 devirde bıraktım. bi şikayetimde yok araç normal gidiyo aşağı yukarı normal yakıyor. Ama işi doğrumu yaptım emin değilim . lpg ayar yerleri var oralara gittiğimde bu cihaz varken biz ayar yapamayız deyip geri çeviriyolar .Cihazdan memnunum patlama sorunum vardı artık çözüldü. ama ayar konusunu nasıl yaparım bilmiyorum.Belki araba daha verimli kullanılacak ama benim haberim yok nasıl yapsak.

 24. S.A TESEKKÜRLER ARACIM BROADWAY ENJEKSİYONLU 1.4 RNİ ARAC 3000 DEVİRDE 90,100 HIZI BULUNCA YANİ 3000 DEVRE GELİNCE BAGIRIYOR ASIRI DERECEDE ZORLANDIGINI SESİN ARTTIGINI SOYLEYEBİLİRİM BU SORUNLAR TÜP İLE Mİ ALAKALI BİDE ARAC FAZLA YAKIYOR NE YAPMAM LAZIM LTF YARDIM

 25. ustam benim de bir sorum olacak bu yaptığınız ayar hava girişi bantlı olan araçlar için mi yoksa farketmiyor mu birde bantlı olması iyi mi kötü mü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir