Araçlarda Klima Kokusu Oluşumu ve Giderilmesi

Klima Kokusu Giderme

Klima Kokusu Giderme

Aracımızın klimasından gelen koku bazen öylesine kötü ki, içerisine araç parfümü sıksak dahi giderilemiyor. Bunun üstüne birde sıcak havalar eklenince bazen klimayı açamıyoruz. Peki bu kokuların neden ne? Bu kokulardan nasıl kurtuluruz? Aracımızın ön kısmında yer alan Evaparatör denilen bir hava soğutma filtresi üzerinde biriken suyu tahliye eder ve aracın dışına atar. Ancak sıcak havalarda burada biriken su nemlenir ve polen filtresinden önceki kısımda bakteri oluşumu için elverişli bir ortam oluşur. Evaparatöre yapışan sinek,böcek vb. maddelerin yanı sıra bu bölgede oluşan küf  bakteri ve kötü kokuya neden olur.Aynı zamanda klimanın su tahliye giderinin kapanması da yine koku oluşumuna neden olan faktörlerden birisidir. Şimdi gelelim bu kötü kokuların klimadan arıtılmasına.

Araçların Klima Temizliği

Araçların Klima Temizliği

Klima kokusunun giderilmesi için bazı temizleyici maddeler vardır. Bu temizleyiciler ile hem aracımızın evaparatörünü, hemde oluşan bakterileri yok edebilirler. Ayrıca bu kokuların tamamen yok edilmesi ve sağlığımız için polen filtresini de değiştirmemiz çok önemlidir. Temizleme işleminin etkili olması için hem spreyin kullanımına hemde polen filtresinin değişimine ihtiyaç vardır. Katı,gaz ve köpük gibi formlarda bulunan bu köpüklerin kullanım talimatları da yine üzerlerinde yazmaktadır. Aracımızın evaparatörüne sıkılan ve hava tahliye kanallarına uygulanan bu ilaçlama ile kötü kokular giderilebilmektedir. Ayrıca araç içi temizliği de yine koku oluşumunda önemli bir faktördür. Ayrıca klimada tekrar koku oluşmaması için klimayı kapattıktan sonra 5 dakika kadar fanı açık tutmak bakteri ve küf oluşumunu engeller.

Araçlarda Klima Kokusunu Giderme Yöntemleri

Araçlarda Klima Kokusunu Giderme Yöntemleri

Bir önceki araba yazımızda Araçlarda LPG Ayarları Nasıl Yapılır isimli yazımızda Araç LPG Ayarı Nasıl Yapılır, Araçlarda LPG Ayarı ve LPG Ayarı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

  • araba klimasından koku gelmesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins