ARAÇLARDA ARIZA TESPİTİ

ARAÇLARDA ARIZA TESPİTİ

Günümüzde nerede ise önemli bir ihtiyaç haline gelmiş olan otomobiller sıfırda olsa ikinci elde olsa zaman içerisinde çeşitli sorunlar ve arızalar çıkartabilmektedir. Arabanızın üzerinde ömrünü sona ermiş ve değişme zamanı gelen gereken parçalar mutlaka yetkili servislerde tamiri yapılmalı ve tüm bu tamirat işlemleri ile ilgili mutlaka ‘tadilat projesi’  verilmesi gerekmektedir. Araçların motor ve yakıt ateşleme donanımı, soğutma donanımı, , ön seviye ve süspansiyon donanımları, bakım ve ayarlamalarını yapılması araçların tamirat süreci kapsamındadır. Ayrıca araçlarınızda ses, boşluk, sıkılık, aşıntı, yanma, egzoz gazı hareketlerinde bir anormallik varsa eklemeden size en yakın yetkili servise gidilmelidir. Araba tarıza tespiti için tüm bu arızalar tespit edilerek lüzumlu parçayı edindikten sonra arızanın giderilmesi sonrasında gerekli tüm kontroller yapılıp, arızalı bölümlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin olunur. Aaç motor tamiri ve bakımı ve için yapılan tüm bu işlemler sırasında arabanızın üzerindeki değişme zamanı gelen gereken tüm parçalar mutlaka yetkili servis ya da konusunda uzaman olan ustalar tarafından değiştirilmelidir.

MOTOR SİSTEMİ ARIZASI

Aracınızın motorun soğutma sisteminde sorun oluşmadan önce gerekli bakımın yapılması çok önemlidir. Özellikle Radyatör suyunun mutlaka kireçsiz su olmalı ve yaz kış sürekli olarak antifriz kullanılması gereklidir. Radyatör su hortumlarının ve bağlantı noktaları kontrol edilmeli, LPG’li araçlarda gaz gövdesine giden su hortumlarının kontrol edilmesi çok önemlidir. Su hortumlarında oluşabilecek en ufak bir su kaçağı çok kısa zamanda motorun içindeki soğutma suyunun boşalarak ve motorun yanarak kullanılmayacak bir hâle gelmesine neden olabilir. Aracınızda arızalar tespit edilerek lüzumlu parçayı edindikten sonra arızanın giderilmesi sonrasında gerekli tüm kontroller yapılıp, arızalı bölümlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin olunur. Bu da umulmadık bir anda çıkabilecek aksaklıkları önler.

car breakdown on the road, woman calling for help on a cellphone


10 YILI DOLDURMUŞ ARAÇLARDA TAMİR İŞLERİ

Özellikle 10 Yılını doldurmuş akaryakıt deposu yasal olarak değişmesi sorunludur. Bazı durumlar da ise arabanızda küçük ama sizi aşan hasarlar oluşabilir. Böyle durumlarda aracınızdaki parçaları alelacele kendiniz değiştirmeye çalışmayın. Çünkü bazı durumlarda arabanızın küçük bir aksesuarını bile değiştirmeye kalktığınız beklenmedik hasarlar ile karşılaşabilirsiniz. Düzenli bakımı ve yapılmayan araçlar siz ve sevdikleriniz için güvensiz araçlar haline gelmektedir. İşte bu nedenle araba tamiri konusunda uzman kadro olarak gerekli bilgiye sahip olan yetkili firmalar tercih edilmelidir. Araba tamir işlemi sırasında yetkili serviste görevlinin kullandığı makine donanım ve malzemeleri ile arabanın tamirinin yanı sıra bakım ve temizliği;  araçlarınızda zamanla çıkabilecek için arızaları önler


MANUEL ARAÇ TAMİRİ

Manuel araba arızalarında ise tekerleklerin hareket etmesini sağlayan akslar, tekerlekler ve şaft gibi sistemlerin arızalarını giderilir. Ayrıca tekerlek ve rotların bir arada toplandığı ön düzen, fren, direksiyon sistemleri ve aydınlatma- ikaz lambalarının bakımı ve arızasını giderilmesi yine manuel sistem araçların tamiri kapsamına girmektedir. Bu tür durumlarda hiç zaman kaybetmeden bir an önce araba tamiri için ilgili servise sürede contanın değiştirilmesi gerekir. Ayrıca otomatik araçlarda olduğu gibi Manuel araçlar üzerinde ömrü sona ermiş ve değişme zamanı gelen gereken parçalar kişinin kendi imkânları doğrultusunda değil mutlaka yetkili servis ya da konusunda işinin ehli olan oto servis firmalarına ya da otomobil yapımında uzman hale gelmiş ustalara tamiri yaptırılmalıdır.

Bir önceki araba yazımızda ARAÇ TAMİRİ NELERİ KAPSAR isimli yazımızda Araç, Araç Tamiri ve Araç Tamiri Hakkında Bilgiler gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.