Aracın Egzozundan Neden Siyah Duman Çıkar

Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli konulardan bir tanesi de aracın egzozundan çıkan gazın rengi. Eğer siyah duman çıkıyorsa sorun olabilir. Araçlardan çıkan egzoz gazı araç motorunun durumu hakkında bilgiler verir. Dizel araçlarda daha çok görülen siyah duman benzinli araçlarda da rastlanan bir durumdur. Araç egzozundan siyah duman çıkmasının pek çok sebebi olabilir.

Egzozdan Siyah Duman Çıkması

Egzozdan Siyah Duman Çıkması

Araç Egzozundan Siyah Duman Çıkmasının Nedenleri

  • Araç motoruna çok fazla yüklenildiği zaman kullanılan yakıtın içinde hava kalacaktır. Bu durum nedeni ile egzozdan siyah duman çıkar. Bu durumu engellemenin yolu yoktur. İçine hava karışmış olan yakıtın bitmesi ile siyah duman da bitecektir.
  • Egzozdan siyah duman çıkmasının bir diğer nedeni ise aracın hava filtrelerinin tıkalı olmasıdır. Bu durumda yakıt hava karışımında hava yeteri kadar sağlanamaz ve yanma işleminde zorlanma meydana gelir.
  • Egzozdan siyah duman çıkmasının bir diğer nedeni ise enjektörlerin tıkanmasıdır. Enjektörlerde meydana gelen tıkanma ve arıza durumlarında havanın yanma işlemine katkısı tam olmaz. Bu durum dizel araçlarda geçerli olup siyah duman çıkmasına neden olur.
  • Benzinli araçlarda siyah duman çıkmasının nedeni ise benzine yağ karışmasıdır. Bu durumda motorun aşınması ya da karbiratöre yağ kaçmış olması gibi bir durum söz konusudur.
Siyah Duman

Siyah Duman

Araçlarda görülen siyah egzoz gazının pek çok nedeni olabilir. Bu durum hakkında en doğru bilgi için araç servislerine gidilmesi gerekir.

Bir önceki araba yazımızda 2016 Model Opel Astra Yakıt Tüketimi Nasıl? isimli yazımızda 2016, Opel Astra ve Yakıt Tüketimi gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

  • egzozdan siyah duman
  • egzozdan siyah duman çıkması
  • dizel motorlu araçların egzozundan siyah duman çıkmasının sebebi aşağıdakilerden hangisidir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins