Araca Sonradan Sunroof Taktırmak Mantıklı Mı

Sunroof araçların üzerinden hava girişi sağlayan önemli ve kullanımı kolay bir ekipman. Sunrooflar yeni model araçlarda versiyon ve donanım paketlerine göre standart olarak sunulabiliyor. Aracın standardında yok ise de opsiyonel olarak belli bir ücret karşılığında sunuluyor. Sunroff bulunan araçlarda tavan kısmından hava girişi olduğu gibi ışık girişi de oluyor. Sunroofun koyuluğuna bağlı olarak gün ışığı girişiaz ya da çok olabiliyor. Sunrooflarda genellikle iki farklı kullanım oluyor.

Sunroof Taktırmak
Sunroof Taktırmak

Sunroof Kullanımı

Sunrooflarda kullanım olarak iki farklı sitil yer alıyor. Sunroofun ilk kullanım sitili geriye doğru tamamen açıldığı ve tavandaki boşluğun tamamen kullanılabildiği sitildir. İkincisinde ise sunroofun arka kısmı bir miktar havaya kalkarak araç içinin hava alması sağlanıyor. Klima kullanmak istemeyenler için ideal olan bu sitilde yan camlar gibi sert rüzgar girişi olmuyor.

Sunroof
Sunroof

Sunroof Taktırmak Mantıklı Mı?

Sunroofu aracın sonradan taktırmak isteyenlerin bu işlemi yetkili servislerde yaptırması gerekir. Aksi taktirde nadiren de olsa sunroofun yan kısımlarından su alabiliyor. Yan kısımlardaki izalasyonlar tam yapılmadığı için yağmurlu  ve karlı havalarda sunroofun yan kısımlarından su girişi olabiliyor. Bu nedenle sunroof taktırma işlemini yetkili servislerde yaptırmak gerekir. Araçlara sonradan sunroof taktırmak bazı kullanıcılar için gereksiz olabilir. Ülkemizde neredeyse 7 ay kadar yağışlar devam edebiliyor. Bu durumlarda sunroof kullanmak imkansız. Geriye kalan aylarda ise sunroof kullanmak yerine pek çok kişi klima kullanmayı tercih ediyor. Sunroof fiyatlarının yüksek olması yıl içinde kullanımının az sürede olması sunroof taktırmayı mantıksız kılıyor.

Bir önceki araba yazımızda Jant Seçimi Nasıl Olmalı Nelere Dikkat Edilmeli isimli yazımızda Cant Seçimi, çelik jant ve Jant Seçimi gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Popüler başlıklar:

  • Bir arabaya sonradan sunroof takılır mı?