Araç Kullanımında Yapılan Yanlışlıklar

Araçta-yapılan-yanlışlar
Araç Kullanımında Yapılan Yanlışlıklar

Günde hemen hemen trafiğe şehrine göre fazla araç çıkmaktadır. Bu araçların kaza yapma olasılıkları oldukça fazladır. Lakin araç kullanımında yanlış yapılan çok yanlış şeyler vardır. Bunları aslında hepimiz birer birer bilmekteyiz. Bu gibi durumlarda çoğu kişiler kurallara uymamaktadır. Normal de trafiğe çıkıldığında trafik kurallarına uymaları gerekmektedir. Ama insanların çoğu bu trafik kurallarını hiçe saydıkları için kazaların büyük kısmı bundan dolayı meydana gelmektedir.

Çoğu insan kendi şoförlüğüne güven duyup diğer araçların nasıl kullandığını önemsemediğini için hız sınırlarını ve limitlerini fazlasıyla zorlamaktadır. Bundan dolayı da kazalar meydana gelmektedir. Her insan trafik kurallarının gerektirdiklerine uyarsa kazalar aynı oradan oldukça azalışa geçer. İnsanlar direksiyon başında sadece trafik ile ilgilenmediği için dikkatleri oldukça çok dağılmaktadır. Her gün trafikte olan insanlar bu yüzden çok kavga etmektedir. Örnek verecek olursak düz yolda 60km/sn. hızla giden bir otomobil önünde 80 km/sn. hızla seyir eden başka bir otomobilin ani bir fren ya da manevra yapması ile arkadan ona çarptığını varsayalım. Aslında verdiğimiz örnekteki hız limitleri ve takip mesafesi korunduysa kaza olma ihtimali sürücünün dikkatine göre değişmektedir. Lakin arkadaki sürücümüz eğer trafikte ve yol ile ilgili değilse kaza kaçınılmaz bir durumda gelmektedir. Arkadaki sürücünün yapabilecekleri neler olabilir diye sorarsanız eğer;

-Yanında oturan bir diğer kişi ile muhabbete dalma
-Direksiyon başında aniden uyuya kalma
-Cep telefonu ile ilgilenme
-Elinde başka bir alet ile direksiyon simidini tutma
-Dikkatini dağıtıcı şeyleri düşünme

Yukarıda saydıklarımız ilk akla gelen nedenlerden olmaktadır.

Bu tür nedenler trafikte kazaya sebebiyet veren nedenlerden bazılarıdır. Aslında sürücünün üstüne düşen görevlerden birisi de uykusuz asla ve asla yola çıkmaması gerektiğidir. Lakin çoğu insan ya işi gereği ya da keyfi bu olayı göz ardı ederek uykusuz biçimde yola çıkmaktadır. Bu da trafikte olası kazaya sebebiyet vermektedir. Diğer bir yanlış olan durum ise hız limitinin aşılmasıdır. Hız limitinin aşılması oldukça tehlikeli bir durumdur. Yukarıda verdiğimiz arkadan çarpma örneği aslında tam da bu nokta da önemlidir. Hız limitinin aşan kişi ve takip mesafesini korumayan sürücü öndeki aracın aniden fren yapması ile arkadan ona sert bir şekilde çarpabilir. Bu da olası bir kazaya sebebiyet vermektedir. Sürücülerin dikkatli olması gerekmekte ve aslında her sürücünün dikkat ederek araba kullandığı bir ortam da kazaların oranının biraz daha düşeceğini tahmin etmekteyim.

Bir önceki araba yazımızda Geniş Araçlar Neden Tercih Edilir isimli yazımızda Geniş Araç Modelleri, Geniş Araç Tercihi ve Geniş Araçlar gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins